| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Informacja PIT/DS od rozliczenia za 2016 rok

Informacja PIT/DS od rozliczenia za 2016 rok

Nową informację PIT/DS podatnik ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzanych ksiąg będzie zobowiązany dołączyć do zeznania rocznego PIT-36 albo PIT-36L składanego za rok 2016.

Ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 699 i 1595), dokonano zmian w ustawie PIT w zakresie opodatkowania dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, z mocą od dnia 1 stycznia 2016 r.

Według nowych uregulowań podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych ustalają przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, zaliczki miesięczne wpłacają według dotychczasowych zasad, czyli w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego.

W związku z tym, są oni zobowiązani do złożenia Deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych PIT-6.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

Natomiast podatnicy, którzy dochód z działów specjalnych ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg (podatkowa księga przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe), zaliczki na podatek dochodowy obowiązani są obliczać sami, według zasad jakie obowiązują osoby osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że podatnicy ci, nie są już zobowiązani do składania deklaracji PIT-6, informacje o prowadzonych działach specjalnych produkcji rolnej, w tym m.in. o rodzaju i rozmiarze działu,będą obowiązani wykazywać w PIT/DS Informacji o wysokości dochodu (straty) z działów specjalnych produkcji rolnej w roku podatkowym. Informację tę, są zobowiązani dołączyć do zeznania rocznego PIT-36 albo PIT-36L.

Po raz pierwszy informację PIT/DS podatnik ustalający dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie prowadzanych ksiąg będzie zobowiązany dołączyć do zeznania rocznego PIT-36 albo PIT-36L składanego za rok 2016.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »