| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wydatki na remont można odliczyć od przychodu ze sprzedaży mieszkania

Wydatki na remont można odliczyć od przychodu ze sprzedaży mieszkania

Organy podatkowe zgadzają się, że poniesione wydatki na remont lokalu mieszkalnego można odliczyć od przychodu, uzyskanego ze sprzedaży mieszkania. Tyle że sam remont, czy modernizacja nie oznacza, że w takim lokalu można już mieszkać. Potrzebne są meble i sprzęt AGD, aby można było mieszkać. Ale czy te wydatki pomniejszają podatek?

Przychód ze sprzedaży mieszkania – pomniejszony o koszty nabycia – podlega opodatkowaniu, o ile od chwili zakupu do zbycia minęło mniej niż 5 lat. Ale podatku można uniknąć, jeśli w ciągu 2 lat od uzyskania przychodu środki te wyda się na własne cele mieszkaniowe. Wielu podatników nie wie, co właściwie można zaliczyć do remontu.

Mieszkać bez mebli i sprzętu AGD?

Podatniczka wraz z mężem zaczęli budowę domu, którego jednak nie dokończyli. Nieukończony budynek (budowa zaczęła się w roku 2014, na działce kupionej dwa lata wcześniej) sprzedali i stanęli przed problemem, jak rozliczyć dochód ze sprzedaży przed fiskusem. Zwłaszcza, że budowę finansowali z kredytu, który spłacili po sprzedaży domu, ale nie zachowali faktur, dokumentujących wydatki.

Podatniczka wyjaśniła, że wraz z mężem rozważają zakup mieszkania w Anglii, na co spożytkowaliby pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu w kraju. Po zakupie konieczne będzie wykończenie i wyposażenie nowego domu.

I właśnie tego, czy można uznać koszty wykończenia i zakupu mebli oraz sprzętu AGD za wydatek na własne cele mieszkaniowe, dotyczyło jedno z pytań zadanych przez podatniczkę. Jej zdaniem, sumy przeznaczone na te cele powinny obniżać przychód uzyskany ze sprzedaży domu, a więc także i podatek.

Sądy już się wypowiedziały

Izba Skarbowa w Katowicach uznała jednak, że stanowisko podatniczki jest nieprawidłowe. W interpretacji z 7 kwietnia tego roku (sygnatura IBPB-2-2/4511-84/16/MM) urzędnicy uznali, że aby zdefiniować remont, należy odwołać się nie do ustawy podatkowej – bo tam takiej informacji nie ma – ale do prawa budowlanego. Wg niego, „przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym” – napisali urzędnicy.

Przypomnieli także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 marca 1998 r. (I SA/Gd 886/96), który stwierdził, że „za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji”.

A wiec pieniądze wydane na zakup płytek, paneli, farb i ceramiki łazienkowej – zdaniem urzędników izby – kwalifikują się jako wydatki na remont domu, gdyż są związane z pracami budowlanymi. Można więc je uznać za środki przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Jednak meble, choć konieczne do mieszkania, stanowią już wyposażenie domu. W sprawie wyposażenia był inny wyrok NSA, tym razem z 27 kwietnia 2006 r. (II FSK 639/05), w którym zostało powiedziane, że „umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie) nie może być podstawą do zastosowania ulgi w odniesieniu do tych wydatków, bowiem jest to jedynie element wyposażenia mieszkania, zatem nie ma charakteru prac budowlanych”.

Marek Siudaj, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Błaszkiewicz

Ekspert w zakresie VAT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »