REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu

Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu
Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna po zmarłym mężu wypłacana z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, którą otrzymuje mieszkająca w Polsce wdowa, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko w Niemczech i nie trzeba wykazywać jej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Zaś to samo świadczenie otrzymywane z Austrii, bez względu na to czy pochodzi z austriackiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, podlega opodatkowaniu PIT wyłącznie w Polsce, a Bank jako płatnik zasadnie potrąca zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie tej renty.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 23 lutego 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.397.2017.3.RS).

Autopromocja

Renta rodzinna z Niemiec i Austrii

O indywidualną interpretację podatkową wniosła mieszkająca w Polsce wdowa, której przyznano renty po zmarłym mężu z tytułu pracy w Niemczech i Austrii.

Wnioskodawczyni wskazywała na, według niej, błędne działanie Banku, który pobrał zaliczkę na poczet opodatkowania zarówno renty z Niemiec, jak i Austrii, a także wystawił PIT-11 za 2015 r. I 2016 r. W związku z tym wdowa wystąpiła z pytaniem do Dyrektora KIS o słuszność działań Banku, który pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od obu tych rent.

Po interpretacji przepisów Ustawy o podatku dochodowym i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tylko częściowo zgodził się ze stanowiskiem  wdowy.

Różne opodatkowanie świadczeń

Dyrektor KIS podkreślał, że zgodnie z artykułem 3 ust.1 polskiej ustawy o PIT: “osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy polskiej ustawy o PIT stosuje się jednak z uwzględnieniem przepisów umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Po analizie treści przepisów i stanu faktycznego, według którego wdowa przez cały czas zamieszkiwała terytorium RP, Dyrektor KIS uznał zasadność zastosowania przepisów dwóch aktów:

 - umowy z dnia 12 maja 2003 r. Między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90)

- umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. Między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz.1921 ze zm.).

 Polska, jako strona tych umów jest związana przepisami, na mocy których dochód uzyskany na terytorium państwa będącego stroną, podlega opodatkowaniu tylko w jednym z tych państw. Zadaniem Dyrektora KIS było ustalenie, w którym z państw opodatkowaniu podlegała renta po zmarłym mężu i właśnie w tym przypadku organ doszedł do wniosków odmiennych niż wnioskodawczyni. Unormowania, na których argumentację opiera, różnią się w zależności od umowy między państwami i tak w myśl art. 18 ust.1 umowy z Republiką Federalną Niemiec emerytura lub renta, otrzymywana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym z Państw Stron z drugiego Państwa Strony podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie, wyjątek od tej reguły stanowi art. 18 ust. 2 zgodnie, z którym renta wypłacana ze środków obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec zostanie opodatkowana tylko na terenie państwa drugiego, tj. na terenie Niemiec.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dlatego renta rodzinna uzyskiwana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, przysługująca wdowie zamieszkującej na terytorium RP, zostanie opodatkowana tylko w Niemczech, a ponieważ tam została w omawianym stanie faktycznym zwolniona z podatku z racji tego, że było to najniższe możliwe świadczenie, nie podlega opodatkowaniu wcale. W powyższym stanie faktycznym Bank nie miał więc prawa pobrać kwoty na cele podatku dochodowego, a wnioskodawczyni nie musi tego dochodu wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Inaczej sprawa kształtuje się w przypadku renty otrzymywanej z Republiki Austrii, ponieważ unormowania wynikające z art. 18 ust. 1 umowy z tym państwem wskazują, że bez względu na fakt wypłacania renty z obowiązkowego systemu ubezpieczenia socjalnego, renta podlega opodatkowaniu w państwie rezydowania. Co za tym idzie świadczenie to zostanie opodatkowane w Polsce, a Bank zasadnie potrącił zaliczki na podatek dochodowy i wydał PIT-11 odnośnie renty pochodzącej z Austrii. W danym stanie faktycznym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni za częściowo nieprawidłowe.

Weronika Szuba

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA