| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu

Opodatkowanie renty rodzinnej wypłacanej z Niemiec i Austrii po zmarłym mężu

Renta rodzinna po zmarłym mężu wypłacana z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, którą otrzymuje mieszkająca w Polsce wdowa, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym tylko w Niemczech i nie trzeba wykazywać jej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Zaś to samo świadczenie otrzymywane z Austrii, bez względu na to czy pochodzi z austriackiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, podlega opodatkowaniu PIT wyłącznie w Polsce, a Bank jako płatnik zasadnie potrąca zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie tej renty.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 23 lutego 2018 r. (sygn. 0115-KDIT2-2.4011.397.2017.3.RS).

Renta rodzinna z Niemiec i Austrii

O indywidualną interpretację podatkową wniosła mieszkająca w Polsce wdowa, której przyznano renty po zmarłym mężu z tytułu pracy w Niemczech i Austrii.

Wnioskodawczyni wskazywała na, według niej, błędne działanie Banku, który pobrał zaliczkę na poczet opodatkowania zarówno renty z Niemiec, jak i Austrii, a także wystawił PIT-11 za 2015 r. I 2016 r. W związku z tym wdowa wystąpiła z pytaniem do Dyrektora KIS o słuszność działań Banku, który pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od obu tych rent.

Po interpretacji przepisów Ustawy o podatku dochodowym i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej tylko częściowo zgodził się ze stanowiskiem  wdowy.

Różne opodatkowanie świadczeń

Dyrektor KIS podkreślał, że zgodnie z artykułem 3 ust.1 polskiej ustawy o PIT: “osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.”

Przepisy polskiej ustawy o PIT stosuje się jednak z uwzględnieniem przepisów umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Po analizie treści przepisów i stanu faktycznego, według którego wdowa przez cały czas zamieszkiwała terytorium RP, Dyrektor KIS uznał zasadność zastosowania przepisów dwóch aktów:

 - umowy z dnia 12 maja 2003 r. Między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2005 r., Nr 12, poz. 90)

- umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. Między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz.1921 ze zm.).

 Polska, jako strona tych umów jest związana przepisami, na mocy których dochód uzyskany na terytorium państwa będącego stroną, podlega opodatkowaniu tylko w jednym z tych państw. Zadaniem Dyrektora KIS było ustalenie, w którym z państw opodatkowaniu podlegała renta po zmarłym mężu i właśnie w tym przypadku organ doszedł do wniosków odmiennych niż wnioskodawczyni. Unormowania, na których argumentację opiera, różnią się w zależności od umowy między państwami i tak w myśl art. 18 ust.1 umowy z Republiką Federalną Niemiec emerytura lub renta, otrzymywana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym z Państw Stron z drugiego Państwa Strony podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie, wyjątek od tej reguły stanowi art. 18 ust. 2 zgodnie, z którym renta wypłacana ze środków obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec zostanie opodatkowana tylko na terenie państwa drugiego, tj. na terenie Niemiec.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dlatego renta rodzinna uzyskiwana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, przysługująca wdowie zamieszkującej na terytorium RP, zostanie opodatkowana tylko w Niemczech, a ponieważ tam została w omawianym stanie faktycznym zwolniona z podatku z racji tego, że było to najniższe możliwe świadczenie, nie podlega opodatkowaniu wcale. W powyższym stanie faktycznym Bank nie miał więc prawa pobrać kwoty na cele podatku dochodowego, a wnioskodawczyni nie musi tego dochodu wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Inaczej sprawa kształtuje się w przypadku renty otrzymywanej z Republiki Austrii, ponieważ unormowania wynikające z art. 18 ust. 1 umowy z tym państwem wskazują, że bez względu na fakt wypłacania renty z obowiązkowego systemu ubezpieczenia socjalnego, renta podlega opodatkowaniu w państwie rezydowania. Co za tym idzie świadczenie to zostanie opodatkowane w Polsce, a Bank zasadnie potrącił zaliczki na podatek dochodowy i wydał PIT-11 odnośnie renty pochodzącej z Austrii. W danym stanie faktycznym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawczyni za częściowo nieprawidłowe.

Weronika Szuba

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »