| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Oprócz tzw. zasad ogólnych osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umów najmu lub dzierżawy, które nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałtu nie trzeba wyrejstrowywać

Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania przychodu (dochodu) z najmu jest ważne aż do jego odwołania. Nawet wtedy, gdy w kolejnym roku podatkowym podatnik nie osiąga takich przychodów lub dochodu.

Żaden z przepisów nie nakazuje podatnikowi, który przestał osiągać przychody z najmu, obowiązku powiadamiania o tym Naczelnika urzędu skarbowego. Nie ma też likwidacji najmu, w ślad za likwidacją działalności gospodarczej.

Jeżeli podatnik korzystający wcześniej z opodatkowania najmu w formie ryczałtu nie powiadomi urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego, że rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu, to oznacza to dla niego, że nadal może płacić podatek w tej formie. Ryczałt natomiast płaci się od faktycznie osiągniętych przychodów.

Jak rozliczyć ryczałt z fiskusem

W celu prawidłowego określenia wielkości przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy podatnicy zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. Obowiązek taki istnieje od dnia, w którym ma zastosowanie opodatkowanie w formie ryczałtu. Jeżeli wysokość przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy wynika z umowy zawartej w formie pisemnej, to podatnik wówczas nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy obliczać i wpłacać bez wezwania Urzędu Skarbowego na jego rachunek do dnia 20 następnego miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy, a za miesiąc grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego. Ci podatnicy, których przychody z najmu lub dzierżawy w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro, mogą obliczać i wpłacać ryczałt kwartalnie, czyli do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony.

O wyborze kwartalnego sposobu opłacania ryczałtu podatnik powinien zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia. Jeżeli natomiast podatnik już w poprzednim roku opłacał ryczałt kwartalnie i nadal chce korzystać z tej formy, to nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia.

Ponadto podatnicy, którzy opłacają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie składają żadnych deklaracji w trakcie roku podatkowego, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28.

Również podatnik opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy ma prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne oraz z tytułu przysługujących mu ulg. Natomiast podatek może zostać przez niego obniżony o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale tylko do wysokości stanowiącej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne.


Aktualizacja czerwiec 2010 . - Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »