Obowiązek wystawienia informacji PIT-8C w sytuacji braku danych podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Sprawa dotyczyła domu maklerskiego, na którym ciążył obowiązek wystawiania informacji PIT-8C w przypadku osiągnięcia przez podatnika przychodu z kapitałów pieniężnych, np. w związku z przymusowym wykupem papierów wartościowych, jak i transakcjami przymusowego ich zbycia.
REKLAMA
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., w sytuacji składania informacji dla więcej niż 5 podatników, należy to uczynić w formie elektronicznej. Zdarzały się sytuacje, w których dom maklerski nie miał możliwości pozyskania danych niektórych klientów takich jak NIP, PESEL, data urodzenia, które są wymagane do wysłania informacji PIT- 8C drogą elektroniczną. W celu wywiązania się z obowiązku złożenia informacji podatkowej, wystosowano do urzędu skarbowego pismo z załączonymi formularzami PIT-8C sporządzonymi w formie papierowej. Pismo wyjaśniało powód złożenia informacji PIT- 8 C w formie papierowej zamiast drogą elektroniczną.
Następnie wnioskodawca powziął informację, że wpisanie ciągu cyfr 9999999999 w polu identyfikatora PESEL/NIP jest odczytywane przez system jako brak takiego identyfikatora i umożliwia złożenie PIT- 8C drogą elektroniczną. Ze względu na fakt braku również takich danych podatnika jak data urodzenia i z tego względu oraz nie mając pewności czy złożone w formie papierowej PIT- 8C zostaną uznane za doręczone skutecznie, w celu dochowania należytej staranności, w polu „data urodzenia” wpisano kombinację cyfr 9999-09-09.
Wnioskodawca zastosował powyższy ciąg cyfr jako zbliżony najbardziej do wskazanego w polu NIP/PESEL ciągu cyfr 9, odczytywanego przez system jako brak identyfikatora. Wprowadzenie wskazanych powyżej danych umożliwiło wysłanie informacji PIT- 8C do urzędu drogą elektroniczną. Wnioskodawca otrzymał jako dowód potwierdzenia nadania stosowne identyfikatory.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
W opinii wnioskodawcy w zaistniałej sytuacji podjął on wszelkie możliwe działania w celu dopełnienia ciążącego na nim obowiązku przekazania informacji PIT-8C: w pierwszej kolejności złożył je w formie papierowej, wysłał je także drogą elektroniczną przy zastosowaniu wskazanych powyżej ciągów cyfr oraz wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną swojej sytuacji. W złożonym wniosku zapytał, czy istnieje możliwość zwolnienia go z obowiązku przekazywania informacji PIT-8C drogą elektroniczną w sytuacji niemożności złożenia informacji w ten sposób wobec braku danych podatników i czy istnieje możliwość złożenia informacji PIT-8C za 2014 r. w odniesieniu do grona podatników, co do których brak danych w postaci numeru PESEL/NIP i daty urodzenia w formie papierowej.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika co do zasady za nieprawidłowe. Wskazał bowiem, że przepisy ustawy o PIT Nie przewidują żadnego zwolnienia z obowiązku złożenia informacji PIT-8C drogą elektroniczną przez podmioty do tego zobowiązane, także w przypadku istnienia przyczyn technicznych to uniemożliwiających.
Dyrektor IS wskazał jednocześnie, że nie może więc orzec w drodze interpretacji indywidualnej o zwolnieniu wnioskodawcy z obowiązku nałożonego ustawowo, ponieważ oznaczałoby to przekroczenie uprawnień. Jednocześnie jednak organ wskazał, że przesłanie przez wnioskodawcę informacji PIT-8C w przypadkach uzasadnionych w formie papierowej w terminie nie skutkuje wprawdzie wypełnieniem obowiązku podatkowego wynikającego z art. 45 ba ustawy o PIT, niemniej świadczy o dobrej woli i staraniach wnioskodawcy oraz o podjęciu wysiłku w celu wypełnienia obowiązku złożenia informacji, a dla urzędów skarbowych jest informacją o dochodzie podatników. Również przesłanie ich do końca lutego 2015 r. w formie elektronicznej z zastosowaniem określonego wzoru cyfr potwierdza tę tezę. Dyrektor uznał jednak, że oceny argumentów wnioskodawcy przemawiające za takim sposobem złożenia formularza PIT-8C mogą dokonać wyłącznie urzędy skarbowe w toku ewentualnego postępowania podatkowego.
(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 czerwca 2015 r., IBPBII/2/4511-286/15/HS)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat