| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych

Od kiedy nabywca samochodu płaci podatek od środków transportowych

Podatnik sprzedał samochód ciężarowy wykorzystywany w działalności gospodarczej. Nikt nie powiadomił o fakcie sprzedaży samochodu żadnego z urzędów. Czy do momentu przekazania urzędom takich informacji poprzedniego właściciela obciąża podatek od środków transportowych?

Nie.

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje w trzech sytuacjach:
• zarejestrowanie pojazdu,
• nabycie zarejestrowanego środka transportowego,
• ponowne dopuszczenie pojazdu do ruchu po upływie okresu czasowego wycofania tegoż pojazdu z ruchu.

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wymienione zdarzenia miały miejsce.

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2013 rok

Zobacz również: Stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2012 rok

W przypadku nabycia zarejestrowanego środka transportowego przez nabycie rozumie się wszelkie czynności bądź zdarzenia prawne skutkujące przejściem prawa własności pojazdu na inny podmiot.

Może to więc być zarówno umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, orzeczenie sądowe.

Nabywca, czyli nowy właściciel zarejestrowanego środka transportowego, obowiązany jest do opłacania podatku od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności. Obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności.

Decydujące znaczenie dla powstania obowiązku podatkowego ma dzień nabycia pojazdu, a nie dzień jego przerejestrowania na nowego właściciela.

Natomiast wygaśniecie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych następuję z końcem miesiąca, w którym zarejestrowany pojazd został zbyty.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Ustawodawca wygaśnięcie tego obowiązku w odniesieniu do zarejestrowanego środka transportowego powiązał również z chwilą zbycia pojazdu, a nie powiadomienia o powyższym starosty czy też organu podatkowego. Stanowisko takie potwierdzają sądy.

Wyrok WSA w Krakowie z 14 maja 2010 r. (sygn. akt I SA/Kr 1029/09):
„Nie wywiązanie się przez nowego właściciela pojazdu z obowiązku zawiadomienia starosty o jego nabyciu oraz o zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym (art. 78 ust. 1 i 2 prawo o ruchu drogowym) nie ma żadnego znaczenia w sferze prawa podatkowego. W odniesieniu do zarejestrowanego pojazdu obowiązek podatkowy wygasa wskutek jego zbycia, którego nie należy wiązać z jego wyrejestrowaniem z właściwej ewidencji pojazdów prowadzonej przez starostę.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »