REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dochodzić swoich praw po korzystnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie widoczna jest coraz większa aktywność Trybunału Konstytucyjnego w rozpatrywaniu różnorodnych skarg, w tym skarg na przepisy podatkowe. W związku z powyższym coraz częściej zapadają wyroki, w których stwierdzana jest niezgodność niektórych przepisów podatkowych z Konstytucją, a więc są one „wyrzucane do kosza”. W tym miejscu pojawiają się często pytania podatników – co mam zrobić, jeżeli zapłaciłem kiedyś podatek według takich przepisów ? Jak mogę go odzyskać ?

Odpowiedź na te pytania uzależniona jest od tego, czy zapłaty podatku dokonaliśmy „dobrowolnie” (tj. samemu go naliczając i wpłacając), czy też na skutek wydania prze jakiś organ podatkowy decyzji podatkowej („domiarowej”).

Autopromocja

Jeżeli mamy do czynienia z tą pierwszą sytuacją, to musimy złożyć do właściwego (tj. „naszego”) organu podatkowego wniosek o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot. Dodatkowo, jeżeli wpłacając pierwotny podatek składaliśmy deklarację podatkową, to wraz z wnioskiem o zwrot nadpłaty musimy złożyć korektę deklaracji, czyli taką samą deklarację jak za pierwszym razem, tylko z dopiskiem korekta i mniejszą kwotą podatku.

Gdy zwrot ten ma dotyczyć podatku dochodowego, który uiścił za nas podatnik (np. nasz pracodawca rozliczył za nas PIT), to do wniosku o zwrot nadpłaty musimy załączyć zeznanie podatkowe (deklarację). Jeżeli jednak przy pierwotnej wpłacie danego podatku nie musieliśmy składać żadnej deklaracji, to nie musimy niczego załączać do wniosku o zwrot.

Bardzo ważnym jest to, aby za każdym razem we wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty wskazać konkretny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, na który się powołujemy. Nie należy natomiast przejmować się tym, czy dobrze wyliczymy kwotę należnej nadpłaty – organ podatkowy musi to sprawdzić i jeżeli wyliczyliśmy źle, to odda nam właściwie wyliczoną kwotę, co odpowiednio uzasadni w swojej decyzji.

W przypadku drugiej sytuacji, tj. wpłacenia podatku na skutek wydanie przez organ podatkowy decyzji „domiarowej” (nawet jak dotyczyła ona okresu, za który była wcześniej złożona deklaracja), to sytuacja zaczyna się komplikować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Musimy tu złożyć wniosek o wznowienie postępowania zakończonego taką decyzją, w celu oddania nam pieniążków. Niestety – mamy na to tylko miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. – jeżeli wyrok taki nie zawiera odrębnej daty wejścia w życie, to jest nią data jego publikacji w Dzienniku Ustaw. W przypadku wniosków o wznowienie postępowania złożonych po upływie tego miesiąca, organy podatkowe odmówią dokonania wznowienia i oddania pieniędzy, a sądy im na to pozwolą... Tak więc, nie można „marudzić” ze składaniem takich wniosków.

Czasami, w tzw. „przypadkach losowych” można przywrócić termin do złożenia wniosku o wznowienie postępowania, ale dotyczy to tylko przypadków, gdy uchybiono temu terminowi bez winy podatnika (np. przebywał w szpitalu).

Grzegorz Musolf
Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  Zamknięcie roku 2023 - kawa z INFORLEX 12 grudnia [bezpłatne spotkanie online]

  Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 12 grudnia 2023 r. o godzinie 9.00 w ramach cyklu "kawa z INFORLEX". Tym razem tematem spotkania będzie zamknięcie roku 2023 o czym opowie nasz ekspert dr Gyöngyvér Takáts. 

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  REKLAMA