Jak przeżyć egzekucję (zaległości podatkowych) - PORADNIK
REKLAMA
REKLAMA
Jakie to mogą być czynności? Z czym powinien liczyć się dłużnik podczas egzekucji? Jakie dłużnik ma prawa, a jakie obowiązki? Na te i inne pytania dotyczące egzekucji administracyjnej odpowiemy w tym poradniku.
REKLAMA
I. Wszczęcie egzekucji administracyjnej
Najpierw upomnienie
Gdy nie zapłaciłeś podatku, najpierw organ podatkowy wyśle Ci pisemne upomnienie wzywające do zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia.
W piśmie tym będzie wskazane, iż nieuregulowanie zaległości w terminie 7 dni od dnia otrzymania upomnienia, spowoduje skierowanie sprawy do postępowania egzekucyjnego.
Koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listownej.
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach egzekucja w stosunku do należności pieniężnych może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (zależy to od rodzaju należności, sposobu ich powstania i wysokości wierzytelności).
Taka sytuacja może nastąpić, gdy chodzi o zapłatę zaległego podatku wynikającego z doręczonej podatnikowi decyzji określającej zobowiązanie podatkowe. Decyzja określająca zobowiązanie podatkowe np. w podatku dochodowym od osób fizycznych może zostać wydana, gdy fiskus dowie się, że w złożonym zeznaniu rocznym poza dochodami z pracy nie wykazałeś dochodów z umowy zlecenia. I jeśli nie zapłacisz podatku wynikającego z decyzji po jej otrzymaniu organ podatkowy może wszcząć egzekucję bez wysyłania upomnienia.
Po bezskutecznym upomnieniu egzekucja się rozpoczyna
Po 7 dniach od doręczenia upomnienia postępowanie egzekucyjne może być wszczęte – o ile oczywiście podatnik nie zapłacił w tym czasie dobrowolnie zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami upomnienia.
Egzekucję wszczyna się na wniosek wierzyciela (organu podatkowego) na podstawie sporządzonego przez niego tytułu wykonawczego na urzędowym formularzu TYT-1 lub TYT-2 (należności pieniężne) albo TYT-3 ew. TYT-3A (należności niepieniężne).
Gdy taki tytuł wykonawczy zostanie Ci doręczony – egzekucja zostaje wszczęta.
Polecamy: serwis VAT
II. Egzekucja w toku
Po doręczeniu tytułu wykonawczego organ egzekucyjny ma szereg możliwości wyegzekwowania swych należności. Może zastosować takie środki egzekucyjne, jak egzekucja z:
1. pieniędzy,
2. wynagrodzenia za pracę,
3. świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego oraz ubezpieczenia społecznego, a także z renty socjalnej,
4. rachunków bankowych,
5. innych wierzytelności pieniężnych,
6. praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków,
7. papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych,
8. weksla,
9. autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej,
10. udziału w spółce z o.o.,
11. pozostałych praw majątkowych,
12. ruchomości,
13. nieruchomości.
Najczęstsze formy egzekucji:
a) Organ egzekucyjny najszybciej może wyciągnąć od Ciebie swe należności poprzez egzekucję z pieniędzy. Dokonuje jej poprzez zajęcie Twego konta bankowego. Informację, w którym banku posiadasz swe konto osobiste i nawet jaki jest jego dokładny numer, podałeś sam na formularzu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym NIP-3 lub NIP-1.
b) Inną, również popularną wśród ściągających podatki, formą egzekucji zaległości jest zapłata podatkowej poborcy skarbowemu, który „odwiedzi” Cię w Twym mieszkaniu.
REKLAMA
c) Przy okazji wizyty w miejscu zamieszkania dłużnika, poborca skarbowy może dokonać zajęcia majątku ruchomego będącego własnością zobowiązanego (np. samochodu, sprzętu RTV i AGD, czy też innych wartościowych przedmiotów) lub majątku nieruchomego (nieruchomości: np. budynku, działki gruntu). Powinieneś wiedzieć, że zająć majątek nieruchomy organ egzekucyjny może tylko i wyłącznie w ostateczności, gdy inne środki egzekucyjne zawiodły (tzn. okazały się niemożliwe do wykonania lub zastosowania, np. nie pracujesz, nie masz żadnych oszczędności i wartościowych rzeczy, a jesteś właścicielem działki budowlanej). Po dokonaniu zajęcia majątku, organ egzekucyjny wycenia jego wartość i ogłasza licytację. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przedmiotów czy też działki w licytacji, egzekutor przeznacza na poczet zaległości wraz odsetkami.
d) Gdy osiągasz dochody z tytułu zatrudnienia, organ egzekucyjny może dokonać zajęcia wynagrodzenia. W takim przypadku organ egzekucyjny prześle do Twego pracodawcy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia podając Twoje dane dłużnika, kwotę, tytuł zaległości, a Tobie doręczy odpis tytułu wykonawczego.
W tym przypadku jesteś częściowo chroniony kwotą wolną niepodlegającą egzekucji.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Egzekucja zaległych podatków z wynagrodzenia za pracę może objąć maksymalnie połowę otrzymywanego wynagrodzenia, po uprzednim odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, lecz przy uwzględnieniu wszystkich dodatków i świadczeń w naturze. Ponadto nie można potrącić egzekwowanych należności podatkowych z pensji, która jest równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.
Są to tzw. gwarancje zachowania minimum bytowego dłużnika.
Przykład - Potrącenia z umów o pracę i umów zlecenia
1) wynagrodzenie netto pracownika:
składka na ubezpieczenie zdrowotne odliczana od podatku: (3.000 zł - 561,30 zł) x 7,75% = 189 zł,
2) dopuszczalna kwota potrącenia na świadczenia niealimentacyjne:
|
e) Równoległą do zajęć wynagrodzeń, jeśli chodzi o pewność i skuteczność środków egzekucyjnych, jest egzekucja ze świadczeń emerytalnych, rentowych wypłacanych przez np. ZUS lub KRUS. Zajęcia w tym przypadku dokonuje się w analogiczny sposób jak z wynagrodzenia za pracę: organowi rentowo-emerytalnemu przesyła się zawiadomienie o zajęciu wypłacanego przez te organy świadczenia ze wskazaniem dłużnika, kwoty zaległości, tytułu zaległości podatkowej, a dłużnikowi odpis tytułu wykonawczego.
Skarga na czynności egzekucyjne
W trakcie postępowania egzekucyjnego dłużnik ma prawo złożyć skargę na czynności egzekucyjne oraz skargę na przewlekłość postępowania egzekucyjnego.
Podstawę zarzutu może stanowić:
- wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku,
- odroczenie terminu wykonania obowiązku albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej,
- określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego
z orzeczenia,
- błąd co do osoby zobowiązanego,
- niewykonalność obowiązku o charakterze niepieniężnym,
- niedopuszczalność egzekucji administracyjnej lub zastosowanego środka egzekucyjnego,
- brak uprzedniego doręczenia zobowiązanemu upomnienia,
- zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego,
- prowadzenie egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny,
- niespełnienie wymogów określających tytuł wykonawczy.
Warto mieć na uwadze, że wniesienie skargi na postępowanie nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego, chociaż organ egzekucyjny może jednak w uzasadnionych przypadkach wstrzymać
postępowanie egzekucyjne lub niektóre czynności egzekucyjne do czasu rozpatrzenia zarzutu.
Przykład skargi:
Kowalsko, 15 lutego 2008 r. Jan Kowalski Ul. Kowalska 1/1 55-000 Kowalsko NIP 899-000-00-00 Naczelnik Urzędu Skarbowego w ....
|
Wyłączenie rzeczy lub prawa majątkowego spod egzekucji
Organ egzekucyjny może dokonać zajęcia rzeczy lub praw majątkowych osobie, która nie jest dłużnikiem. W takim przypadku osoba ta ma prawo wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego egzekucję o wyłączenie spod egzekucji. Do wniosku należy dołączyć wszelkie dowody wskazujące, iż nabył rzecz lub prawo od osoby zobowiązanej (dłużnika) nie wiedząc, np. iż jest to przedmiotem egzekucji (np. dowód zakupu/sprzedaży – umowa kupna/sprzedaży samochodu osobowego).
W takim przypadku organ egzekucyjny powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe, polegające na sprawdzeniu źródeł pochodzenia rzeczy lub prawa.
We wniosku o wyłączenie spod egzekucji powinno się zawrzeć przede wszystkim dane identyfikacyjne osoby, od której pochodzi rzecz lub prawo oraz treść żądania. Należy go złożyć w terminie 14 dni, licząc od dnia w którym osoba trzecia uzyskała wiadomość o czynności egzekucyjnej.
Jeśli zajęte przedmioty zostały już sprzedane to osobie trzeciej przysługuje prawo do odszkodowania ale tylko na drodze postępowania cywilnego.
Organ egzekucyjny może postanowić o odmowie wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego. W takim wypadku osoba trzecia może się skarżyć zażaleniem do organu odwoławczego/za pośrednictwem organu egzekucyjnego/ w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Przykład wniosku o wyłączenie rzeczy spod egzekucji
Kowalsko, 15 lutego 2008 r. Jan Kowalski Ul. Kowalska 1/1 55-000 Kowalsko NIP 899-000-00-00 Naczelnik Urzędu Skarbowego w .... W związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym przeciwko Janowi Nowak, zam. w Nowym Mieście przy ul. Nowej 1, NIP 777-777-00-00 wnoszę o wyłączenie spod egzekucji majątku ruchomego – samochodu osobowego marki Mercedes, nr rej. WWW0891, rok prod. 1999, który nabyłem od Pana Nowaka w dniu 30 grudnia 2007 r. na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W załączeniu umowa kupna-sprzedaży samochodu zawarta w dniu 30.12.2007 r.
|
III. Zakończenie egzekucji
Egzekucja administracyjna zostaje zakończona, gdy wierzyciel (tu – organ podatkowy) zostaje całkowicie zaspokojony. Co oznacza, że gdy zaległości podatkowe: należność główna, odsetki za zwłokę, koszty ewentualnych upomnień zostaną w całości uregulowane, sprawa zostaje zakończona.
Koszty egzekucyjne
Z prowadzeniem egzekucji wiążą się koszty egzekucyjne: opłata manipulacyjna, opłaty za dokonane czynności egzekucyjne, wydatki poniesione przez urząd skarbowy. I co do zasady obciążają zobowiązanego.
IV. Inne należności egzekwowane przez naczelnika urzędu skarbowego
W przypadku braku opłacania składek ZUS KRUS lub ich płacenia w zaniżonej wysokości w pierwszej kolejności wdrażana jest tzw. egzekucja własna, w której ZUS (a dokładniej Dyrektor oddziału) jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania egzekucji z:
1. wynagrodzenia za pracę,
2. ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego, z renty socjalnej,
3. z rachunków bankowych,
4. z wierzytelności pieniężnych.
W przypadku, gdy nie ma możliwości prowadzenia egzekucji własnej lub prowadzona okazała się nieskuteczna ZUS przekazuje tytuły egzekucyjne do Naczelnika Urzędu Skarbowego i ten przejmuje prowadzenie postępowania egzekucyjnego.
Ponadto wszelkiego rodzaju niezapłacone mandaty karne również podlegają egzekucji administracyjnej prowadzonej przez organ egzekucyjny w postaci naczelnika urzędu skarbowego.
Na zakończenie warto wspomnieć, że okres składania zeznań podatkowych, a zwłaszcza wykazywane w nich kwoty nadpłat, stanowią pole do popisu dla organu egzekucyjnego, który jest jednocześnie wierzycielem i działa na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez siebie. Następuje tu zastosowanie środka egzekucyjnego w postaci zajęcia „innych wierzytelności pieniężnych” W takim przypadku również sporządzane jest zawiadomienie o zajęciu z nadpłaty np. wynikającej ze złożonego urzędzie skarbowym zeznaniu PIT-37 nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych wierzytelności, wraz ze wskazaniem danych dłużnika, tytułu i kwoty zaległości do wyegzekwowania.
Agnieszka Dziekan – Arasimowicz
ekspert podatkowy
pracownik urzędu skarbowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat