reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Od 9 listopada 2010 r. wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Z dniem 9 listopada 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 197, poz. 1306), której jeden z zapisów skutkuje istotnym podwyższeniem (do 12%) wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Dotychczas, w myśl art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek od zaległości podatkowych obliczana jest jako 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

W chwili obecnej, od 25 czerwca 2009 r., stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wynosi 5,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10,00%.

Od dnia wejścia w życie powyższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, stawka odsetek za zwłokę będzie wyliczana jako suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego oraz 2%, z zastrzeżeniem, iż stawka ta nie będzie mogła być niższa, niż 8%.

W związku z powyższym od 9 listopada 2010 r. stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie nie 10,00% a 12,00%, co oznacza realny wzrost tej stawki o 1/5. 

Warto dodać, że wzrośnie także (do 9%) kwota tzw. obniżonych odsetek od zaległości podatkowych, które wynoszą 75% zwykłej stawki.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki, o której mowa w § 1. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Kalkulator odsetek podatkowych

Jednak trzeba pamiętać, że tych obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:

1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Oznacza to, iż niedługo podatnicy będą płacić wyższe odsetki karne w organach podatkowych, co nie będzie miłą dla nich sytuacją.

Zauważyć też należy, iż w przypadku podjęcia przez Radę Polityki Pieniężnej w dniu 27 października 2010 r. ewentualnej decyzji o zmianie wysokości stopy lombardowej, powyższe wyliczenia (tj. 12% i 9%) mogą ulec zmianie, przy czym wysokość takiej ewentualnej zmiany nie zmieni faktu skokowego wzrostu odsetek od zaległości podatkowych z dniem 9 listopada 2010 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dagmara Jagodzińska

Specjalista w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa cywilnego, w tym w szczególności sprawach o rozwód, separację, władzę rodzicielską, alimenty, kontakty z małoletnimi, podział majątku dorobkowego po rozwodzie, zniesienie współwłasności, sprawach wynikających z umów darowizny oraz stosunków spadkowych w rodzinie i innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama