| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Od 9 listopada 2010 r. wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Od 9 listopada 2010 r. wyższe odsetki od zaległości podatkowych

Z dniem 9 listopada 2010 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. nr 197, poz. 1306), której jeden z zapisów skutkuje istotnym podwyższeniem (do 12%) wysokości odsetek od zaległości podatkowych.

Dotychczas, w myśl art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek od zaległości podatkowych obliczana jest jako 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim.

W chwili obecnej, od 25 czerwca 2009 r., stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wynosi 5,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10,00%.

Od dnia wejścia w życie powyższej nowelizacji Ordynacji podatkowej, stawka odsetek za zwłokę będzie wyliczana jako suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego oraz 2%, z zastrzeżeniem, iż stawka ta nie będzie mogła być niższa, niż 8%.

W związku z powyższym od 9 listopada 2010 r. stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie nie 10,00% a 12,00%, co oznacza realny wzrost tej stawki o 1/5. 

Warto dodać, że wzrośnie także (do 9%) kwota tzw. obniżonych odsetek od zaległości podatkowych, które wynoszą 75% zwykłej stawki.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki, o której mowa w § 1. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Kalkulator odsetek podatkowych

Jednak trzeba pamiętać, że tych obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:

1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Oznacza to, iż niedługo podatnicy będą płacić wyższe odsetki karne w organach podatkowych, co nie będzie miłą dla nich sytuacją.

Zauważyć też należy, iż w przypadku podjęcia przez Radę Polityki Pieniężnej w dniu 27 października 2010 r. ewentualnej decyzji o zmianie wysokości stopy lombardowej, powyższe wyliczenia (tj. 12% i 9%) mogą ulec zmianie, przy czym wysokość takiej ewentualnej zmiany nie zmieni faktu skokowego wzrostu odsetek od zaległości podatkowych z dniem 9 listopada 2010 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »