Czynny żal lekarstwem na grzywnę
REKLAMA
REKLAMA
Przywilej dla podatników w postaci tzw. czynnego żalu wprowadził art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Czynny żal to zawiadomienie organu podatkowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karanych przez ten kodeks.
REKLAMA
Złożenie czynnego żalu sprawi, że nie będziesz podlegał karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Warunkiem jest nie tylko – abyś jako sprawca – po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu (np. osoby współdziałające w jego popełnieniu).
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Poprzez czynny żal uwolnić się od ryzyka poniesienia odpowiedzialności karnej możesz tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiścisz w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym. Pamiętaj, że czynny żal może też dotyczyć czynów zabronionych, które nie polegają na uszczupleniu należnego podatku.
Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie. Możliwe też jest przekazanie zawiadomienia ustnie do protokołu. Oznacza to, że jeżeli w czasie wizyty w urzędzie skarbowym przyznasz się w czasie rozmowy z urzędnikiem, że np. nie złożyłeś w terminie zeznania za 2007 r., to nie będzie to czynny żal. Nawet jak zaraz po rozmowie złożysz zeznanie, może zostać ci wymierzona grzywna. Twoje zawiadomienie o opóźnieniu w złożeniu zeznania, nie zostało bowiem ujęte w formie protokołu.
Czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony:
1) w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
2) po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Polecamy: serwis Koszty
Nie można też powołać się na czynny żal sprawca, który:
1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;
2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;
3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że czynny żal złożyli wszyscy członkowie grupy lub związku;
4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego
Przykład czynnego żalu
|
Warszawa, 15 maja 2008 r. Składa (dane podatnika) Do: Naczelnika Urzędu Skarbowego w ………….…….
Jednocześnie informuję, że niezłożenie zeznania PIT-38 za 2007 r. nie wynikało ze współdziałania z jakąkolwiek osobą trzecią. Jan Kowalski |
Podstawa prawna:
Ustawaz 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy – Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 112, poz. 766
Tomasz Król
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat