| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatnik w urzędzie > Tylko ostateczne decyzje podlegają wykonaniu

Tylko ostateczne decyzje podlegają wykonaniu

Nieostateczne podatkowe decyzje i postanowienia nie podlegają od 2009 roku wykonaniu. Wyjątkowo tylko organ podatkowy może nadać nieostatecznej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Do końca 2008 roku można było wszcząć egzekucję podatkową odnośnie decyzji, od której podatnik odwołał się do wyższej instancji. Było to powodem wielu bankructw podatników (zajęcie kont, sprzedaż majatku w drodze egzekucji), którzy skutecznie potem odwoływali się od niesłusznych, czy błędnych decyzji.

Decyzja staje się ostateczna, gdy:
- podatnik odwołał się do II instancji, a ta instancja podtrzymała decyzję,
- podatnik nie skorzystał z możliwości odwołania od decyzji organu I stopnia w odpowiednim terminie,
- wyjątkowo niektóre decyzje są ostateczne od razu po wydaniu (np. decyzja o stwierdzeniu nieważności decyzji).

Nowelizacja ordynacji podatkowej z 7 listopada 2008 r. (Dz.U. Nr 209 poz. 1318) przyniosła istotną zmianę w naszych relacjach z fiskusem. Otóż od 2009 roku obowiązuje zasada, zgodnie z którą decyzja nieostateczna, nakładająca na podatnika obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu.

Wyjątkowo tylko decyzji nieostatecznej może być nadany rygor natychmiastowej wykonalności, gdy:

1) organ podatkowy posiada informacje, z których wynika, że wobec podatnika toczy się postępowanie egzekucyjne w zakresie innych należności pieniężnych lub

2) podatnik nie posiada majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na którym można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, lub

3) podatnik dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku znacznej wartości, lub

4) okres do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż 3 miesiące.


Jeżeli zajdzie jedna z powyższych okoliczności i organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie wynikające z decyzji nie zostanie wykonane - wtedy postanowienie o nadaniu rygory natychmiastowej wykonalności może być prawidłowo wydane.

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji nadawany jest przez organ podatkowy pierwszej instancji. Organem podatkowym uprawnionym do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji Dyrektora UKS jest ten organ, któremu UKS przekazał tą decyzję do realizacji, a więc Naczelnik Urzędu Skarbowego albo Naczelnik Urzędu Celnego (przy akcyzie).

Na postanowienie w sprawie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności służy za­ża­lenie. Wniesienie zażalenia nie wstrzy­­­muje wykonania decyzji.

Nadanie rygoru natychmiastowej wykonalności nie skraca terminu płatności, wynikającego z decyzji lub przepisu prawa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Gos

Prawnik w KONDRAT Kancelarii Prawno-Patentowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK