REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długi spadkowe wpływają na podatek od spadków

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu odziedziczyłem po moim ojcu spadek. W skład spadku wchodzi nieruchomość, niewielka kwota pieniężna, samochód oraz inne mniejsze nieruchomości. Oprócz spadku odziedziczyłem również długi w łącznej kwocie ok. 10 tys. zł. W związku z tym mam pytanie czy opodatkowaniem podlega cała wartość spadku, czy może wartość spadku po odliczeniu długów?

Co do zasady podstawą opodatkowania spadku jest jego czysta wartość, czyli sama wartość odziedziczonych składników majątku lub praw majątkowych pomniejszona o odziedziczone długi i inne ciężary (koszty).

Autopromocja

Jeśli chodzi o długi, to są to wszelkie roszczenia pieniężne związane ze spadkiem, które pomniejszają podstawę opodatkowania. Za ciężary zaś należy uznać inne obciążenia nabytych składników majątku bądź praw, które w chwili nabycia spadku pomniejszają jego wartość.

W związku powyższym ciężarami spadku jest np. obowiązek wykonania polecenia lub zapisu majątku, o ile oczywiście takie polecenie zostało faktycznie spełnione.

Ponadto do trwałych ciężarów zaliczyć można:
• wszelkie ciężary na podstawie tytułu prawnego, jakim jest umowa dożywocia zawarta przed notariuszem,
• ciężary wynikające z umowy renty,
• ciężary, które oparte są na zapisie lub dalszym zapisie testamentowym, ale wtedy kiedy przedmiotem nie jest jednorazowe działanie,
• ciężary wynikające z polecenia testamentowego i polecenia zawartego w umowie darowizny, jeżeli jego przedmiotem nie jest jednorazowe działanie,
• spłaty kredytów wynikających z umów kredytowych zawartych na podstawie art. 37 Prawa bankowego,
• składki płacone na: indywidualne ubezpieczenie majątkowe lub ubezpieczenie na życie,
• spłata każdego długu na podstawie zawartej umowy przejęcia długu powstałego na podstawie art. 519 kodeksu cywilnego.

Do długów i ciężarów zaliczyć można też inne obciążenia takie jak:
- koszty leczenia i opieki w czasie choroby poprzedzającej śmierć spadkodawcy niepokryte za jego życia i z jego majątku,
- koszty pogrzebu i pochówku spadkodawcy tj. nagrobek, pomnik (pod warunkiem, że te koszty nie zostały sfinansowane z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone) oraz
- koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu i wypłaty z tytułu zachowku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Spadki

Wszystkie wymienione wyżej długi i ciężary podałem jako przykłady. W codziennej rzeczywistości mogą się pojawić również inne ich kategorie, które oczywiście mogą wpłynąć na pomniejszenie podstawy opodatkowania. Dobrym przykładem takiego kosztu jest hipoteka, którą w jednym z wyroków wskazał WSA, jeżeli ciąży ona na nieruchomości wchodzącej w skład spadku. W opinii sądu hipotekę można odliczyć od wartości spadku do opodatkowania nawet wówczas kiedy zabezpiecza ona kredyt zaciągnięty przez spadkobiercę - wyrok WSA w Warszawie z 18 lutego 2010 r.,sygn. III SA/Wa 1219/09.

Chciałbym zwrócić uwagę, że wartość spadku jest określana przez spadkobiercę. Jednak jeżeli spadkobierca nie określił wartości spadku lub uczynił to niezgodnie z wartością rynkową wówczas organ podatkowy może dokonać jej weryfikacji. Przedtem jednak powinien wezwać podatnika do skorygowania wartości spadku przedkładając mu swoją propozycję.

W sytuacji kiedy podatnik nie dokonał wyceny, organ podatkowy zrobi to sam uwzględniając opinię biegłego. Jeżeli okaże się, że różnica pomiędzy wartością określoną przez spadkobiercę a wyliczoną przez organ, przy uwzględnieniu opinii biegłego, wyniesie więcej niż 33 proc., koszty takiej opinii będzie zobowiązany zapłacić podatnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA