REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów
Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ten, kto jest cały rok grzeczny, to zasłużył na prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja ;) pod choinkę. Ale zasłużył też na rózgę od Urzędu Skarbowego, jeśli od prezentu nie uiścił podatku. Bardzo łatwo zapominamy, że prezent nie jest niczym innym jak darowizną. I zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z nas (bez względu na wiek) od darowizny i jej wartości rynkowej powinien zapłacić podatek. Czy zatem faktycznie jesteśmy zobligowani do zapłaty daniny? Otóż, wszystko jest uzależnione od powinowactwa oraz wysokości prezentu.

Prezent od najbliższych a podatek od darowizn

Jak stanowi art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie zapłacimy podatku od prezentu otrzymanego od najbliższych, jednak musimy spełnić jeden ważny warunek. Otóż, musimy złożyć deklarację (zgłoszenie SD-Z2) w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – dnia, kiedy otrzymaliśmy prezent. Jeżeli nie złożymy deklaracji to nie będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia.

To jednak nie wszystko! Bardzo ważny warunek określa także art. 9 ww. ustawy, Stanowi on, że opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

  • 9.637,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
  • 7.276,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej tj. zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych
  • 4.902,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej tj. wszyscy pozostali

Zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie, kiedy prezent przekroczy wartość wyżej wymienionej kwoty (tzw. kwoty wolnej od podatku). Obliczając wartości prezentu należy pamiętać, że zlicza się wszystkie prezenty otrzymane od konkretnej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.

Zobaczmy to na przykładzie prezentu od mamy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymaliśmy od mamy laptop o wartości 8.000,00 zł. W tym przypadku nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze zwolnienia, ponieważ nie wystąpił obowiązek podatkowy (wartość laptopa nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku).

Jednak jeśli w ciągu ostatnich 5 lat otrzymaliśmy już prezenty o kwocie łącznej wyższej niż 1.637,00 zł. wówczas powinniśmy (aby skorzystać ze zwolnienia) złożyć deklarację SD-Z2 do właściwego Urzędu Skarbowego, bo razem z wartością laptopa daje to łączną kwotę darowizn z 5 lat, która przekracza kwotę wolną od podatku.

A co jeśli otrzymalibyśmy laptop od cioci, która jest siostrą mamy?

Wówczas przekroczymy próg zwolnienia w kwocie 7.276,00 zł. i będziemy zmuszeni zapłacić podatek w kwocie 8.000,00-7.276,00 = 724,00 zł. * 7% = 51 zł.

A jeśli prezenty przynosi Gwiazdor i laptop pozostawił On sam pod choinką?

Sytuacja będzie przedstawiała się podobnie jak z prezentem od cioci. Jednak będziemy zmuszeni zapłacić wyższy podatek, ponieważ limit prezentów od Gwiazdora wynosi 4.902,00 zł.  8.000,00 – 4.902,00 = 3.098,00 zł. * 12% = 372 zł.

Nie popadajmy jednak w panikę. Na chwilę obecną Urzędy Skarbowe nie sięgają do naszych kieszeni po podatki od prezentów gwiazdkowych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ustawa o podatku od spadków i darowizn jak również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych są narzędziem do których skarbówka może w każdej chwili sięgnąć i niegrzecznym podatnikom pogrozić rózgą.

Patrycja Majzner

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA