reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Zgłoszenie otrzymania darowizny - nowy wzór formularza SD-Z2

Formularz SD-Z2, czyli wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie dostosowany do niedawnej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw.

Zmiany w formularzu przewiduje projekt rozporządzenia z dnia 3 lipca 2014 r. Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych.

Zobacz: nowym wzór formularza SD-Z2

Zgodnie z obecnym stanem prawnym, złożenie zgłoszenia SD-Z2 jest warunkiem zwolnienia z podatku od spadków i darowizn – w przypadku nabycia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma lub macochę własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem darowizny albo polecenia darczyńcy.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Jeśli chodzi o środki pieniężne nabyte tytułem darowizny, wymagane jest udokumentowanie ich otrzymania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową (SKOK) lub też na inny rachunek płatniczy.

Warunek ten uległ zmianie dzięki nowelizacji z dnia 12 lipca 2013 r. (Dz. U. z 2013 r., poz. 1036), w której zapisano m.in., że podatnik może udokumentować otrzymanie środków także na inny rachunek płatniczy.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Jak uzasadnia Ministerstwo Finansów w założeniach do projektu, dostosowania wymaga wzór zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z2 (w jego części H. „Sposób przekazania środków pieniężnych tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy”), tak aby zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, uwzględniał wszystkie formy otrzymania środków pieniężnych uprawniające do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Dodatkowo w zgłoszeniu SD-Z2 zmieniona zostanie część J. „Oświadczenie i podpis nabywcy (pełnomocnika)”, poprzez zmianę jej nazwy oraz treści. W nowym formularzu pominięte zostanie oświadczenie o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Jest to uzasadnione tym, że Kodeks karny skarbowy nie w ogóle przewiduje odpowiedzialności karnej w związku z tym oświadczeniem.

Z wzorów obowiązujących obecnie będzie można korzystać do 30 czerwca 2015 r., przy założeniu, że otrzymanie środków pieniężnych będzie udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy podatnika, rachunek prowadzony przez SKOK albo przekazem pocztowym.

Zapis testamentowy a podatek od spadków i darowizn

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama