Zwrot VAT za materiały budowlane po sprzedaży mieszkania
REKLAMA
REKLAMA
Pewien pan w sierpniu 2008 roku kupił mieszkanie w którym przeprowadził kapitalny remont. Poniósł wydatki zarówno na robociznę, jak i na materiały budowlane i wykończeniowe.
REKLAMA
W lipcu 2009 roku pan ten sprzedał mieszkanie. W związku z poniesionymi wydatkami chciałby skorzystać ze zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W swoim Urzędzie Skarbowym otrzymał ustną informację, że ze zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych na remont skorzystać nie może, bo sprzedał mieszkanie.
Wystąpił więc z wnioskiem o interpretację podatkową do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w tym zakresie.
Organ podatkowy uznał, że okoliczność zbycia remontowanego mieszkania nie ma znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.
Ważne jest natomiast, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej, i co istotne bez względu na chronologię zdarzeń osoba fizyczna posiadała:
- prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), oraz
- pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.
Dlatego też osoby fizyczne, które poniosły wydatki na budowę bądź remont domu lub mieszkania mogą skutecznie ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie użytych do tej budowy (remontu) materiałów budowlanych – nawet jeżeli zbyły dom (mieszkanie) przez złożeniem wniosku o zwrot VAT.
Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik
Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2011 r. (nr IPPB2/415-163/11-2/AK).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat