| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Zwrot VAT za materiały budowlane po sprzedaży mieszkania

Zwrot VAT za materiały budowlane po sprzedaży mieszkania

Osoba, która budowała lub remontowała dom (mieszkanie) może odliczyć część VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów budowlanych nawet wtedy, gdy sprzeda ten dom (mieszkanie) przed złożeniem wniosku o zwrot VAT.

Pewien pan w sierpniu 2008 roku kupił mieszkanie w którym przeprowadził kapitalny remont. Poniósł wydatki zarówno na robociznę, jak i na materiały budowlane i wykończeniowe.

W lipcu 2009 roku pan ten sprzedał mieszkanie. W związku z poniesionymi wydatkami chciałby skorzystać ze zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

W swoim Urzędzie Skarbowym otrzymał ustną informację, że ze zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych na remont skorzystać nie może, bo sprzedał mieszkanie.

Wystąpił więc z wnioskiem o interpretację podatkową do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w tym zakresie.

Organ podatkowy uznał, że okoliczność zbycia remontowanego mieszkania nie ma znaczenia dla prawa do ubiegania się o częściowy zwrot wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych.

Ważne jest natomiast, aby w czasie realizacji inwestycji mieszkaniowej, i co istotne bez względu na chronologię zdarzeń osoba fizyczna posiadała:

- prawo do dysponowania nieruchomością lub tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 177, poz. 1468 ze zm.), oraz

- pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Dlatego też osoby fizyczne, które poniosły wydatki na budowę bądź remont domu lub mieszkania mogą skutecznie ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie użytych do tej budowy (remontu) materiałów budowlanych – nawet jeżeli zbyły dom (mieszkanie) przez złożeniem wniosku o zwrot VAT.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2011 r. (nr IPPB2/415-163/11-2/AK).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »