VAT przy sprzedaży nieruchomości - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Nieruchomości a towar
REKLAMA
Ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (VAT), za „towar” uznaje również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. Kiedy zatem przeniesienie prawa własności do nieruchomości będzie traktowane jako dostawa towarów a tym samym będzie podlegało opodatkowaniu VAT?
Zobacz również:
VAT przy sprzedaży nieruchomości
VAT pd sprzedaży nieruchomości - orzecznictwo NSA
Podatnik VAT
Podstawowe znaczenie ma tu kwestia, czy jesteś podatnikiem VAT. Zgodnie z ustawą, podatnikiem VAT jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, zgodnie z definicją działalności zawartą w ustawie o VAT. Najważniejszym elementem definicji jest stwierdzenie, że podatnik wykonuje działalność mając „zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”. Oznacza to, że sam zakup nieruchomości dokonywany był w celu późniejszej odsprzedaży, a podatnik miał zamiar dokonać takich czynności wielokrotnie.
Zobacz również:
Kiedy zdaniem Rzecznika Generalnego TSUE trzeba zapłacić VAT od sprzedaży działek budowlanych?
Czy sprzedaż działek niezwiązanych z działalnością gospodarczą podlega VAT
Wyprzedaż prywatnego majątku
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 października 2007 roku, stwierdził, że okazjonalna czynność podlega opodatkowaniu VAT, tylko wtedy gdy podmiot dokonujący dostawy gruntu działa w charakterze podatnika (producenta, handlowca, usługodawcy itp.). Sporadyczna wyprzedaż swojego prywatnego majątku nie może być zdaniem NSA uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.
Zobacz również:
Czy sprzedaż działek należących do majątku osobistego podlega VAT
Sprzedaż działek, które stanowiły majątek osobisty podatnika, nie podlega opodatkowaniu VAT
Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości
Czy sprzedaż działek podlega VAT
Zwolnienia
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT sprzedaż działek rolnych jest zwolniona z VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Co więcej na mocy art. 43 ust 1. pkt 10 ustawy o podatku VAT zwolniona jest także dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy (zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe).
Zobacz również:
VAT przy sprzedaży nieruchomości
Czy trzeba płacić VAT przy sprzedaży gruntów rolnych podzielonych na działki budowlane?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat