| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Jeżeli rozliczasz się w formie karty podatkowej musisz raz w roku złożyć PIT-16A

Jeżeli rozliczasz się w formie karty podatkowej musisz raz w roku złożyć PIT-16A

W terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej muszą złożyć do urzędu skarbowego PIT-16A. W tym formularzu muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili i odliczyli od kwoty podatku w poszczególnych miesiącach rozliczanego roku podatkowego.

PIT-16A to najprostszy z PIT-ów. Trzeba wypełnić tylko jedną stronę. Tym niemniej trzeba to zrobić prawidłowo i terminowo, bo za uchybienia w tym zakresie można ponieść odpowiedzialność karno-skarbową.

Warto wiedzieć m.in., że jeżeli zapomnimy w ciągu roku zapłacić, którąś ze składek to nie możemy jej ani odliczyć od karty ani wykazać w PIT-16A. Nie można też odliczyć więcej składki niż wynosi kwota należnego w danym miesiącu podatku.

Podatnicy nie wiedzą też czasem, czy składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień zapłacona w styczniu następnego roku powinna być wykazana w PIT-16A składanym za ten rok. Odpowiedź brzmi: TAK. Podobnie jak składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień 2008 r. zapłacona w styczniu 2009 r. powinna zostać ujęta w PIT-16A składanym za rok 2009 do 31 stycznia 2010 r..

Wszystko o wypełnianiu PIT-16A

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »