| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Jeżeli rozliczasz się w formie karty podatkowej musisz raz w roku złożyć PIT-16A

Jeżeli rozliczasz się w formie karty podatkowej musisz raz w roku złożyć PIT-16A

W terminie do końca stycznia następnego roku podatkowego podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej muszą złożyć do urzędu skarbowego PIT-16A. W tym formularzu muszą wskazać wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zapłacili i odliczyli od kwoty podatku w poszczególnych miesiącach rozliczanego roku podatkowego.

PIT-16A to najprostszy z PIT-ów. Trzeba wypełnić tylko jedną stronę. Tym niemniej trzeba to zrobić prawidłowo i terminowo, bo za uchybienia w tym zakresie można ponieść odpowiedzialność karno-skarbową.

Warto wiedzieć m.in., że jeżeli zapomnimy w ciągu roku zapłacić, którąś ze składek to nie możemy jej ani odliczyć od karty ani wykazać w PIT-16A. Nie można też odliczyć więcej składki niż wynosi kwota należnego w danym miesiącu podatku.

Podatnicy nie wiedzą też czasem, czy składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień zapłacona w styczniu następnego roku powinna być wykazana w PIT-16A składanym za ten rok. Odpowiedź brzmi: TAK. Podobnie jak składka na ubezpieczenie zdrowotne za grudzień 2008 r. zapłacona w styczniu 2009 r. powinna zostać ujęta w PIT-16A składanym za rok 2009 do 31 stycznia 2010 r..

Wszystko o wypełnianiu PIT-16A

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »