| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego

Skutki podatkowe wydzierżawienia prawa do znaku towarowego

Za przychody z praw majątkowych uznaje się takie wpływy, w których bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Jeśli natomiast mamy do czynienia z dzierżawą praw majątkowych (w tym prawa do znaku towarowego), wtedy bezpośrednim źródłem przychodów jest właśnie dzierżawa. A to otwiera pole do objęcia ich podatkiem zryczałtowanym ze stawką 8,5%.

Jest wiele przypadków, kiedy bardziej opłaca się być płatnikiem podatku zryczałtowanego niż podatku dochodowego na zasadach ogólnych. Tak jest choćby w przypadku umów najmu czy dzierżawy, zawartych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Ci, jeśli dokonają zgłoszenia do urzędu skarbowego, mogą od tego typu przychodów zapłacić podatek o stawce 8,5%, podczas gdy przy płatności na zasadach ogólnych wynoszą 18 i 32%. Pytanie tylko, co może być przedmiotem dzierżawy.

Skoro jest dzierżawa, to powinno być 8,5%

Podatnik wystąpił do izby skarbowej z wnioskiem o interpretację, dotyczącą opodatkowania przychodu z dzierżawy znaku towarowego. Umowę zawarł ze spółką komandytową, której jest wspólnikiem (komandytariuszem), sam zaś nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Umowa, jak wyjaśnił podatnik we wniosku, została zawarta na podstawie art. 162 § 1 ustawy Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117) w związku z art. 709 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93), który stanowi, że przepisy ustawy dotyczące dzierżawy stosuje się odpowiednio do dzierżawy praw.

We wniosku znalazło się pytanie, czy w tej sytuacji podatnik może opodatkować przychód z tej umowy podatkiem zryczałtowanym? Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 2 ust. 1a), tym rodzajem daniny można objąć przychody z umowy dzierżawy i pokrewnych, o ile zostały zawarte przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. A zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a tej ustawy, stawka podatkowa w tym przypadku wynosi 8,5%.

Nabycie praw autorskich do utworów małżonka może być kosztem

Wnioskodawca uznał, że powinien mieć taką możliwość, bo skoro Sąd Najwyższy w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (IV CSK 274/10) potwierdził, że istnieje możliwość zawarcia umowy dzierżawy praw majątkowych, to przychody w ten sposób uzyskane powinny być traktowane jak przychody z dzierżawy rzeczy.

Nie ryczałt, ale skala

Jednak Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe. Według niej, przychód z użyczenia spółce znaku towarowego będzie stanowić wpływy z prawa majątkowych, a jako takie zaś powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. To zaś oznacza, że podatnik nie może płacić podatku zryczałtowanego, bo przepisy nakazują takie przychody rozliczać według zasad ogólnych, a więc z zastosowaniem skali podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »