reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Od 2019 roku ryczałt 8,5% od najmu prywatnego tylko do 100 tys. zł rocznie

Od 2019 roku ryczałt 8,5% od najmu prywatnego tylko do 100 tys. zł rocznie

Minister Rozwoju i Finansów chce zabrać możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym wg stawki 8,5% przychodów z tzw. najmu prywatnego (poza działalnością gospodarczą) tym podatnikom, których przychody z tego tytułu przekroczyły w poprzednim roku kwotę 100 tys. zł. Zmiana ta miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Zatem o możliwości opodatkowania ryczałtem najmu prywatnego w 2019 roku decydowałaby suma przychodów z roku 2018.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Zmiana ta została zaproponowana w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nad którym trwają obecnie prace legislacyjne.

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym dochody z  najmu, dzierżawy lub umów o  podobnym charakterze uzyskane przez osoby fizyczne poza działalnością gospodarczą opodatkowane są wg skali z ustawy o PIT, wg stawek 18%, 32%.

Jednak przychody z tego tytułu można opodatkować (zależy to obecnie od swobodnego wyboru podatników) zgodnie z ustawą o zryczałtowanym  podatku dochodowym od niektórych  przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne zryczałtowanym podatkiem wg stawki  8,5%. Podatnicy chętnie korzystają z tej możliwości, bo ryczałt ten jest z reguły korzystniejszy od PIT, zwłaszcza w przypadku tych podatników (właścicieli nieruchomości), którzy nie ponoszą większych kosztów związanych z wynajmowanymi nieruchomościami.

Polecamy: Kalendarz 2019

Zdaniem Ministerstwa Finansów wprowadzenie limitu w wysokości 100.000,- zł rocznie (ok. 8333 zł miesięcznie) dla przychodów z najmu, które mogą korzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania pozwoli na ograniczenie stosowania tej formy opodatkowania tylko do podatników, którzy tego rodzaju przychody traktują jako dodatkowe źródło dochodów. Jak wskazuje MF wg danych wynikających z zeznań PIT-28 za 2015 r. średni deklarowany roczny przychód z najmu wyniósł 18240 zł.

Limit przychodów w wysokości 100 tys. zł rocznie dotyczyć ma łącznie małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa.

Treść proponowanych zmian:

W ustawie z  dnia 20 listopada 1998 r.  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z  2016 r.  poz. 2180, 1961 i 2255) w art. 6:

1) w ust. 1a zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

„Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość  otrzymanych świadczeń w  naturze i  innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów  o  podobnym charakterze, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy przychody osiągnięte z tego tytułu nie przekroczyły kwoty 100 000 zł.”;

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

2) po ust.  1a dodaje się ust. 1aa w brzmieniu:

„1aa. W przypadku osiągania przez małżonków, między którymi  istnieje wspólność majątkowa, przychodów, o których mowa w art. 6   ust. 1a, kwota przychodów określona w tym przepisie dotyczy łącznie obojga małżonków.”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama