reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku od wypłaconych im diet i kwot zwrotu kosztów (podróży i noclegów). Co prawda jest limit tego zwolnienia – 2280 zł – ale z reguły wypłacone członkom komisji wyborczych należności są niższe od limitu. Zobaczmy więc ile można zarobić na wyborach.

Zwolnienie podatkowe

Diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2 280 zł. Tak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 17) ustawy o PIT.

Czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, to także udział i praca w okręgowych, rejonowych i obwodowych komisjach wyborczych.

Uprawnienia (w tym diety i zwrot kosztów) przysługujące członkom komisji wyborczych i inspekcji wyborczych regulują:

- art. 154 i art. 155 ustawy z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21 poz. 112) oraz wydane na ich podstawie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, a w szczególności

- uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy (M.P. Nr 23 poz. 252).

Członkom komisji wyborczych i inspekcji wyborczych przysługują:

1) diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;

2) zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w przypadku członków okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w przypadku członków obwodowych komisji wyborczych.

Przy czym członkom Państwowej Komisji Wyborczej, a także przewodniczącym okręgowych i rejonowych komisji wyborczych, którzy pełnią funkcje z urzędu jako komisarze wyborczy, nie przysługują zryczałtowane diety, o których mowa w  pkt 2.

Ile można zarobić na wyborach

Diety zryczałtowane

Na podstawie ww. uchwały PKW z 14 marca 2011 r.  (§ 8) członkom okręgowych, rejonowych i obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji, przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w następującej wysokości:

1) dla członków okręgowych komisji wyborczych:

a) w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – 500 zł,

b) w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 380 zł,

c) w wyborach do Parlamentu Europejskiego – 400 zł;

2) dla członków rejonowych komisji wyborczych – 250 zł;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama