| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > W jaki sposób mikroprzedsiębiorca może podpisać JPK_VAT?

W jaki sposób mikroprzedsiębiorca może podpisać JPK_VAT?

W dniu 26 lutego br. mija ostateczny termin przesłania do fiskusa przez czynnych podatników VAT informacji o styczniowej ewidencji VAT w formie JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorcy obok podpisu kwalifikowanego oraz profilu zaufanego, mogą uwierzytelnić przesyłany plik trzecim sposobem – podając tzw. dane autoryzujące.

Czynnych podatników VAT jest ich ponad 1,6 mln, z czego więcej niż 90% stanowią  mikrofirmy, jak wynika z szacunków Ministerstwa Finansów. To właśnie dla największej grupy VAT-owców resort udostępnia aż 3 sposoby podpisywania JPK_VAT.

E-podpis z czytnikiem

Raportowane do administracji skarbowej dane o ewidencji VAT należy przed wysyłką uwierzytelnić. Służy do tego przede wszystkim e-podpis. Jego płatną wersją jest podpis kwalifikowany – zestaw składający się z certyfikatu, oprogramowania do składania elektronicznego podpisu, karty kryptograficznej i czytnika.

Podpis kwalifikowany nabywa się w firmach uprawnionych do wydawania kwalifikowanych certyfikatów i jest ważny przeważnie 2 lata.

Weryfikacja profilem zaufanym

Profil zaufany to z kolei darmowy wariant elektronicznego podpisu. Aby go „wyrobić”, należy zarejestrować się na stronie www.pz.gov.pl, wysłać elektroniczny wniosek, a na koniec – co do zasady – udać się z dowodem osobistym lub paszportem do urzędu gminy, aby potwierdzić całą operację i tym samym aktywować profil zaufany.

Możliwość podpisywania JPK_VAT profilem zaufanym została wprowadzona w marcu zeszłego roku.

JPK_VAT „podpisany” przychodem z 2016 r.

Od początku lutego działa natomiast trzeci sposób uwierzytelnienia JPK_VAT, ale co ważne – dostępny jest wyłącznie dla podatników VAT będących osobami fizycznymi. Grupa ta, w tym najmniejsze firmy, od 5 lutego br. mogą przekazywać fiskusowi pliki, zatwierdzając je jedynie podstawowymi danymi pozwalającymi ustalić swoją tożsamość – bez konieczności posiadania któregoś z e-podpisów. Chodzi tu o kwotę przychodu z rocznego zeznania podatkowego za 2016 r., imię i nazwisko, datę urodzenia oraz NIP. Dokładnie takie same dane autoryzujące podaje się przy okazji składania przez internet rocznego PIT-a.

Polecamy: JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia

Opcję zatwierdzania JPK_VAT na powyższych warunkach wprowadziło Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane. Co ważne, trzeci sposób podpisywania JPK_VAT będzie działał tylko do 31 grudnia 2018 r.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »