| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Ukrywasz dochody? Skarbówka Cię wytropi

Jak informuje Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach ok. 10% kontrolowanych przedsiębiorców w miesiącach styczeń-luty 2012 roku na terenie woj. śląskiego otrzymało mandaty za brak ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W tym czasie inspektorzy kontroli skarbowej skontrolowali ponad 6 tysięcy przedsiębiorców i nałożyli 507 mandatów na łączną kwotę 87.780,00 zł.

Kontrolowani byli przedsiębiorcy prowadzący działalność całoroczną i sezonową, prowadzący sprzedaż w sklepach, barach, dyskotekach, na wyciągach narciarskich czy pod tzw. „chmurką”.

Sprawdzane było, czy sprzedaż jest rejestrowana kasą fiskalną, a także czy osoby do tego zobowiązane posiadają w miejscu sprzedaży urządzenie rejestrujące (kasę lub drukarkę fiskalną).

W miejscach gdzie stwierdzono nieprawidłowości np. za brak ewidencji sprzedaży na urządzeniu rejestrującym, nałożony został mandat, w tym roku jego minimalna wysokość wynosi 150 zł a maksymalna 3.000 zł.

W kilku przypadkach np. za brak właściwego nadzoru wobec właściciela zostało wszczęte postępowanie przygotowawcze z kodeksu karnego skarbowego.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - grzywny

Działania w tegorocznej akcji w zależności od potrzeb prowadzone były wspólnie z Urzędami Skarbowymi, Inspekcją Transportu Drogowego czy też z Policją.

O tym, że kasa fiskalna powinna być w każdym punkcie sprzedaży powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. Okazuje się jednak, że niektórzy zapominają…. Podczas kontroli inspektor słyszy od sprzedawcy stoiska z przekąskami i piwem, że kasa jest oczywiście, ale…. w siedzibie firmy.

Pieczywo bez paragonu

Kontrola u właściciela piekarni i jednocześnie właściciela 19 punktów wyrobów piekarniczych i cukierniczych na terenie woj. śląskiego pokazuje, że firmy wciąż oszukują. Na 19 skontrolowanych punktów sprzedaży, aż w 9 stwierdzono brak ewidencji sprzedaży na kasach rejestrujących. Za nieewidencjonowanie sprzedaży nałożono 9 mandatów na łączną kwotę 1.410 zł.

Jak rozpocząć ewidencję obrotu kasą fiskalną?

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym każda osoba, która sprzeda z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda paragonu potwierdzającego sprzedaż, popełnia czyn zabroniony.

Do odpowiedzialności karnej może być pociągnięty również właściciel lub kierownik sklepu, który nie dopełnił obowiązku nadzoru. I tak właśnie będzie w tym przypadku.

Przejazdy bez podatku

O swoich obowiązkach także nie zawsze pamiętają taksówkarze i kierowcy busów. „Zawsze pytam pasażera czy będzie potrzebował paragon, jeśli nie chce to jest taniej – powiedział jeden z kierowców”.

Kierowca busa który miał uszkodzoną kasę fiskalną nie widział potrzeby, żeby ją naprawić. Po prostu odłożył to na później. Za swoją niefrasobliwość został ukarany mandatem karnym w wysokości 300 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »