REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czynności sprawdzające organów podatkowych

Czynności sprawdzające organów podatkowych
Czynności sprawdzające organów podatkowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czynności sprawdzające organów podatkowych przynoszą coraz lepsze efekty. O skuteczności czynności sprawdzających, które są bardziej przyjazne dla podatników niż kontrole celno-skarbowe, czy podatkowych - mówi szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Czynności sprawdzające organów podatkowych

Jak poinformowała, mimo pandemii nie zmieniły się cele kontroli, czy przesłanki do ich wszczęcia. "W coraz większym stopniu staramy się bazować na analizie ryzyka, analizie danych, które posiadamy o podatnikach. To przede wszystkim dane z naszych baz - JPK, ksiąg elektronicznych, systemu STIR" - tłumaczy.

Autopromocja

W drugim kwartale tego roku zmniejszyła się liczba kontroli zarówno celno-skarbowych jak i podatkowych, co związane było m.in. regulacjami, które pojawiły się w związku z tarczami antykryzysowymi. W trzecim kwartale liczba prowadzonych kontroli była większa, bo sytuacja epidemiczna się ustabilizowała.

Rzeczkowska zaznaczyła, że kontrole celno-skarbowe skierowane są na obszary, gdzie możliwe są największe straty i istnieje największe ryzyko utraty wpływów podatkowych. Chodzi przede wszystkim o oszustwa karuzelowe w VAT oraz CIT.

"W pozostałym zakresie staramy się opierać nasze działania na czynnościach sprawdzających" - powiedziała wiceminister.

Mniej kontroli celno-skarbowych

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP, w III kwartale tego roku liczba kontroli celno-skarbowych w porównaniu do 2019 r. spadła o 11 proc. W porównaniu do II kw. 2020, w III kw. nastąpił wzrost o około 47 proc. Wielkość ustaleń wzrosła o 21 proc., a wysokość wpłat o 125 proc. Z danych MF wynika, że 70 proc. wykrytych nieprawidłowości dotyczy VAT, 20 proc. - CIT, a 10 proc. pozostałych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W przypadku kontroli celno-skarbowych ustalenia dotyczą kwoty 4,7 mld zł, a wpłaty 952,7 mln zł. Nie oznacza to, że wielkość wpłat się nie zwiększy, a odzyskana kwota nie wzrośnie" - powiedziała szefowa KAS. Dodała, że w przypadku takich kontroli egzekucja należności jest często utrudniona i długotrwała, często dochodzi do procesów sądowych.

Efekty czynności sprawdzających

Wiceminister uważa, że na skuteczność KAS wskazują przede wszystkim efekty tzw. czynności sprawdzających. "W tym obszarze jesteśmy w dialogu z przedsiębiorcą, to przykład przyjaznego sposobu postępowania administracji. W ramach czynności sprawdzających ustalenia i wpłaty są zdecydowanie wyższe. To jest też wynik tego, że w ramach czynności sprowadzających wychwytywane są zwykłe pomyłki, gdzie nie ma sporu co do wysokości podatku" - zapewniła.

Rzeczkowska zwróciła też uwagę na kontrole podatkowe, które dotyczą spraw spornych, ale mniejszej rangi. W tym przypadku wysokość ustalonych uszczupleń podatkowych wyniosła 2,6 mld zł, co oznacza spadek o 27 proc. r/r. W porównaniu do 2019 r., liczba kontroli podatkowych spadła o 36 proc.

"Ale w III kwartale br. przeprowadziliśmy o ponad 80 proc. więcej kontroli podatkowych niż w II kw. br. Wykryto o 12 proc. więcej uszczupleń. Najlepsze efekty przyniosły czynności sprawdzające. Do końca trzeciego kwartału ustalono uszczuplenia w wysokości 3,9 mld zł, wobec 3,5 mld zł w całym 2019 r." - powiedziała.

Zdaniem wiceminister obecnie jeszcze trudno ocenić, czy pandemia spowodowała ucieczkę podatników do szarej strefy i czy w związku z Covid-19 wzrosła skala nieprawidłowości.

"Na pewno wzrósł nasz potencjał analityczny. Jesteśmy lepiej przygotowani do precyzyjnej kontroli, do punktowych, celowanych działań" - zaznaczyła szefowa KAS.

Autor: Marcin Musiał
mmu/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA