Elektroniczne wnioski WIS, WIA i WIP od 1 stycznia 2024 r. Co się zmienia?
REKLAMA
REKLAMA
- Cyfryzacja procesów podatkowych i celnych. Co się zmienia od 1 stycznia 2024 roku?
- Konsolidacja i uproszczenie procesów. Rola Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Cyfryzacja procesów podatkowych i celnych. Co się zmienia od 1 stycznia 2024 roku?
Od początku 2024 roku, serwis e-Urząd Skarbowy oraz portal PUESC zyskają nowe funkcjonalności, które będą kluczowe dla składania wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wprowadzenie tych zmian jest wynikiem ustawy z 16 czerwca 2023 roku, która zmienia ustawę o podatku od towarów i usług oraz niektóre inne ustawy.
REKLAMA
Co konkretnie się zmieni? Otóż od 1 stycznia 2024 roku wnioski WIS, WIA i WIP będzie można złożyć wyłącznie w formie elektronicznej. W serwisie e-Urząd Skarbowy i na portalu PUESC zostaną udostępnione nowe funkcjonalności, które umożliwią przesłanie wniosków o wydanie wiążących informacji oraz innych dokumentów dotyczących spraw o wydanie wiążących informacji. Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy, natomiast wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.
Zmiany te są odpowiedzią na rosnące potrzeby cyfryzacji i automatyzacji procesów, które dotychczas wymagały fizycznej obecności lub papierowej dokumentacji. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i zasoby, koncentrując się na rozwoju swojej działalności, zamiast na biurokracji.
Konsolidacja i uproszczenie procesów. Rola Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Kolejnym istotnym aspektem tych zmian jest konsolidacja wydawania wiążących informacji podatkowych i celnych. Od 1 lipca 2023 roku, wszystkie te informacje wydaje już Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). To uproszczenie struktury decyzyjnej ma na celu nie tylko przyspieszenie procesu wydawania decyzji, ale także zapewnienie większej spójności i jednolitości w interpretacji przepisów. Dzięki centralizacji procesu, przedsiębiorcy mogą oczekiwać bardziej przewidywalnych i jednolitych decyzji, co jest kluczowe dla planowania biznesowego i zarządzania ryzykiem.
Podsumowując, wprowadzenie elektronicznego składania wniosków o wydanie WIS, WIA i WIP jest krok w kierunku cyfryzacji i modernizacji polskiego systemu podatkowego i celowego. Zmiany te, oprócz ułatwienia życia przedsiębiorcom, mają na celu zwiększenie efektywności administracji publicznej.
ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat