REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową?

Klaudia Pastuszko
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową? /shutterstock.com
Jak uzyskać indywidualną interpretację podatkową? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce przepisy podatkowe często okazują się dla podatników zbyt zawiłe. W celu lepszego ich zrozumienia oraz uniknięcia ewentualnych negatywnych konsekwencji karno-skarbowych podatnicy mają możliwość zwrócenia się do organów podatkowych z prośbą o wyjaśnienie obowiązujących regulacji. W tym celu służą interpretacje indywidualne.

Czym jest interpretacja indywidualna?

Polskie przepisy podatkowe przewidują dwa rodzaje interpretacji – interpretacje ogólne oraz interpretacje indywidualne. Interpretacje ogólne wydawane są przez ministra właściwego do spraw finansów. Mają one zapewnić jednolite interpretowanie i stosowanie przepisów podatkowych przez wszystkie organy skarbowe oraz podatników, płatników i inkasentów. Interpretacje indywidualne wydawane są natomiast na wniosek podatnika. Są szczególnym rodzajem pisma, które wydawane jest przez Dyrektora Informacji Skarbowej, a niekiedy  - gdy chodzi o sprawy, które należą do ich właściwości - także przez prezydenta miasta/wójta/burmistrza. 

Autopromocja

W interpretacji podatkowej dokonuje się wykładni obowiązujących przepisów, konfrontując je ze stanem faktycznym nakreślonym przez podatnika, uwzględniając jego indywidualną sytuację. Co do zasady uzasadnienie nie jest wymagane, jeśli organ podatkowy przychyla się do stanowiska podatnika.

Wydanie interpretacji indywidualnej

Aby uzyskać interpretację indywidualną konieczne jest złożenie właściwego wniosku. Można dokonać tego osobiście w oddziale Krajowej Informacji Skarbowej, a także przesłać wniosek listownie bądź użyć w tym celu e-PUAPu.

Do złożenia wniosku konieczne jest pobranie i wypełnienie właściwego formularza, to jest formularza ORD-IN. Wypełnić należy go ręcznie. We wniosku zawrzeć trzeba szczegółowy opis stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Ponadto należy zadać konkretne pytanie, na które oczekuje się stanowiska organu. We wniosku nakreślić także należy, jakie stanowisko w sprawie ma podatnik, to jest jakie rozwiązanie sprawy jest jego zdaniem właściwe. Ponadto konieczne jest oświadczenie, iż opisywana sprawa nie jest przedmiotem postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej. Wypełniony wniosek należy własnoręcznie podpisać.

Interpretacja indywidualna wydawana jest w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku. Organ skarbowy wysyła ją na adres podatnika. Brak interpretacji po trzech miesiącach oznacza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe. Od rozstrzygnięcia przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni od momentu jej otrzymania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od opisu każdego stanu faktycznego oraz każdego zdarzenia przyszłego należy ponieść opłatę w wysokości 40 zł, płatne przed złożeniem wniosku na konto Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja indywidualna nie może szkodzić

Podatnicy, którzy skorzystali z możliwości uzyskania interpretacji podatkowej, chronieni są przez ustawodawcę przed negatywnymi skutkami prawnymi związanymi z zastosowaniem się do niej. Ochrona ta ma różnorodny charakter, to jak będzie wyglądać, uzależniona jest od tego, czy interpretacja została dostarczona przed czy po zdarzeniu, które miało skutki podatkowe. Jeśli interpretację dostarczono przed zdarzeniem, a podatnik zastosował się do jej postanowień, nie musi uiszczać różnicy podatkowej, jeśli podczas kontroli okaże się, iż należny jest wyższy podatek. Podobnie będzie z odsetkami za zwłokę. Ponadto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie zostanie wszczęte, a podatnik nie poniesie żadnych negatywnych konsekwencji, które zawarte są w ustawie karnej skarbowej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Jeśli podatnik otrzyma interpretację już po zdarzeniu mającym skutki podatkowe, zobowiązany jest do zapłacenia różnicy w podatku, ale nie musi płacić odsetek za zwłokę czy obawiać się postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Zachęcamy do korzystania z naszego serwisu: Interpretacje podatkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA