reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Prawo wglądu w akta własnej sprawy to jedno z podstawowych praw strony postępowania podatkowego. Warto z niego korzystać. Zdarza się, że podstawą prowadzonego postępowania podatkowego albo istotnymi dowodami w sprawie są dowody pochodzące od innych podmiotów. Przeglądając akta sprawy, można się z nimi zapoznać. Są jednak istotne ograniczenia w korzystaniu z tego prawa.

Uprawnienia strony do poznania akt własnej sprawy oraz zakres tego prawa regulują art. 178 i art. 179 Ordynacji podatkowej ( dalej O.p.). Przepis art. 178 O.p. określa zakres praw strony postępowania.

Przepis ten wprowadza następujące zasady:

1) Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

2) Prawo wglądu w akta sprawy, sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów jest realizowane w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.

3) Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.

4) Organ podatkowy może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego oraz do pism organu podatkowego doręczonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Natomiast art. 179 O.p. ogranicza prawa wynikające z art. 178 O.p. - nie zawsze podatnik będzie się mógł zapoznać z wszystkimi dokumentami znajdującymi się w aktach sprawy. Ograniczenie obejmuje znajdujące się w aktach sprawy dokumenty objęte ochroną tajemnicy państwowej, a także inne dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.

Polecamy: Jakie znaczenie dla podatnika ma zasada czynnego udziału w postępowaniu podatkowym

Odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z dokumentami, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia. Na postanowienie to służy zażalenie.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Prawo do zapoznania się z aktami sprawy należy odróżniać od uprawnienia przewidzianego w art. 200 O.p. Na tej podstawie przed wydaniem decyzji organ podatkowy wyznacza stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama