| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Postępowanie podatkowe > Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Czy podatnik ma prawo znać akta swojej sprawy

Prawo wglądu w akta własnej sprawy to jedno z podstawowych praw strony postępowania podatkowego. Warto z niego korzystać. Zdarza się, że podstawą prowadzonego postępowania podatkowego albo istotnymi dowodami w sprawie są dowody pochodzące od innych podmiotów. Przeglądając akta sprawy, można się z nimi zapoznać. Są jednak istotne ograniczenia w korzystaniu z tego prawa.

Uprawnienia strony do poznania akt własnej sprawy oraz zakres tego prawa regulują art. 178 i art. 179 Ordynacji podatkowej ( dalej O.p.). Przepis art. 178 O.p. określa zakres praw strony postępowania.

Przepis ten wprowadza następujące zasady:

1) Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.

2) Prawo wglądu w akta sprawy, sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów jest realizowane w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.

3) Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.

4) Organ podatkowy może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego oraz do pism organu podatkowego doręczonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Natomiast art. 179 O.p. ogranicza prawa wynikające z art. 178 O.p. - nie zawsze podatnik będzie się mógł zapoznać z wszystkimi dokumentami znajdującymi się w aktach sprawy. Ograniczenie obejmuje znajdujące się w aktach sprawy dokumenty objęte ochroną tajemnicy państwowej, a także inne dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.

Polecamy: Jakie znaczenie dla podatnika ma zasada czynnego udziału w postępowaniu podatkowym

Odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z dokumentami, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia. Na postanowienie to służy zażalenie.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Prawo do zapoznania się z aktami sprawy należy odróżniać od uprawnienia przewidzianego w art. 200 O.p. Na tej podstawie przed wydaniem decyzji organ podatkowy wyznacza stronie siedmiodniowy termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK