REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Osoba trzecia może złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

Osoba trzecia może złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej
Osoba trzecia może złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

REKLAMA

REKLAMA

22 sierpnia 2014 r. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził tezę WSA w Warszawie, że osoba trzecia, którą została obciążona należnością podatkową podatnika ma prawo złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłatę prolongacyjną w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Odpowiedzialność osoby fizycznej za zobowiązania podatkowe spółki

W październiku  2009 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności podatkowej skarżącej osoby fizycznej za zaległość podatkową pewnej spółki z o.o. w podatku PIT na sumę ponad 4 tysięcy złotych. Skarżąca złożyła wniosek o umorzenie powyższej zaległości wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi z powodu długotrwałej choroby męża i kosztów z nią związanych. Naczelnik Urzędu Skarbowego odmówił wszczęcia postępowania o umorzenie zobowiązania podatkowego. Argumentował to tym, że art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej nie ma zastosowania w sytuacjach, gdy o umorzenie wnioskuje płatnik podatku i w tej sytuacji, do wszczęcia postępowania brakuje podstawy prawnej.

REKLAMA

Autopromocja

Skarżąca w apelacji podkreśliła, że zobowiązanie powstało w skutek decyzji stwierdzającej odpowiedzialność podatkową osoby trzeciej, czyli jej, i organ w związku z art. 67a§2 OP może umorzyć zaległości podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej podtrzymał w mocy postanowienie organu pierwszej instancji wskazując, że dla osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości płatnika zastosowanie mają jedynie przepisy umożliwiające odroczenie terminu zaległości podatkowej lub rozłożenie jej na raty, nie zaś umorzenie w całości lub w części tej zaległości.

Skarżąca wniosła skargę na to postanowienie podtrzymując stanowisko, że przepisy nie wyłączają możliwości złożenia wniosku przez osobę trzecią o umorzenie zaległości podatkowej.

Przepis art. 67a § 1 stanowi, że organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Zgodnie zaś z art. 67c , przepisy art. 67a § 1 pkt 1 i 2 oraz art. 67b stosuje się odpowiednio do należności przypadających od płatników lub inkasentów (§ 1), natomiast przepisy art. 67a oraz art. 67b stosuje się odpowiednio do należności

przypadających od spadkobierców podatnika lub płatnika oraz osób trzecich (§ 2).

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Skarga jest zasadna

REKLAMA

WSA w Warszawie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny przyznały rację Skarżącej. Zdaniem sądów błędne jest stanowisko organów podatkowych, według którego brakuje podstawy prawnej umożliwiającej złożenie wniosku o umorzenie zaległości podatkowej przez osobę trzecią, którą obciążono odpowiedzialnością podatkową za należności płatnicze.

Według przepisów Ordynacji podatkowej takiej możliwości nie ma jedynie płatnik oraz inkasent. Żona, czyli skarżąca, będzie w tej sytuacji osobą trzecią. Odnośnie osób trzecich Ordynacja podatkowa nie przewiduję tak jednoznacznego wyłączenia o wnioskowanie o umorzenie zaległości, jak w przypadku inkasentów oraz płatników. W ten sposób odmawiając wszczęcia postępowania organy podatkowe naruszyły przepis prawa materialnego, który miał wpływ na wynik sprawy.

Wykładnia przepisów Ordynacji podatkowej przez organy podatkowe była błędna i naruszała interesy skarżącej.

NSA i WSA wskazują również, że „osoba trzecia” i „płatnik” to całkowicie różne kategorie podmiotów ponoszących odpowiedzialność podatkową, gdyż odpowiedzialność każdej z nich regulują odrębne przepisy.

Dzięki temu orzeczeniu Naczelnik Urzędu Skarbowego jest zobowiązany rozpatrzeć wspomniany wyżej wniosek osoby trzeciej (skarżącej) o umorzenie obciążających ją należności.


Osoba trzecia może złożyć wniosek o umorzenie zaległości podatkowej

Reasumując, zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, wniosek o umorzenie zaległości podatkowej w części lub całości, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej może złożyć sam podatnik, osoba trzecia oraz spadkobiercy podatnika. Takiej możliwości nie mają natomiast płatnicy oraz inkasenci, którzy mogą jedynie złożyć wniosek o odroczenie terminu podatku lub rozłożyć podatek na ratę oraz tak samo postąpić z zaległością podatkową wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetkami wynikającymi z decyzji organów podatkowych.

Łukasz Bartosiewicz

Źródła:

Wyrok NSA z 22 sierpnia 2014 r. sygn. II FSK 2106/12

Wyrok WSA w Warszawie z 7 marca 2012 r. – sygn. III SA/Wa 2388/11

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

REKLAMA

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

REKLAMA

Ulga B+R umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych (m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Potrzebne są jednak zmiany

Ulga podatkowa B+R daje możliwość odliczenia nawet 200 proc. kosztów osobowych (czyli m.in. wynagrodzeń) od podstawy opodatkowania. Z badań wynika, że większość polskich przedsiębiorstw zna ten instrument, pomimo to tylko niewielka część firm, które rozwijają swoje produkty i procesy, korzysta z ulgi B+R.

KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze albo rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

REKLAMA