| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Podatnik wystawił fakturę, lecz nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Myślał, że klient jest przedsiębiorcą. Co w tej sytuacji zrobić? Czy zarejestrować sprzedaż na kasie z opóźnieniem, czy po prostu zaksięgować fakturę i napisać wyjaśnienie? Co grozi takiemu podatnikowi? Czy nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od sprzedanego w ten sposób towaru?

RADA

W przedstawionej sytuacji sprzedaż należy zaewidencjonować na kasie fiskalnej z opóźnieniem. Zmniejszy to ryzyko pociągnięcia podatnika do odpowiedzialności karnej skarbowej za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej. Ryzyko to można całkowicie wyłączyć, korzystając z instytucji czynnego żalu.

UZASADNIENIE

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Od obowiązku tego istnieje wiele zwolnień (określa je rozporządzenie z 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących), lecz treść pytania nie wskazuje, aby w opisanym przypadku możliwe było skorzystanie z jednego z nich.

W omawianej sytuacji pozostaje zaewidencjonowanie przedmiotowej sprzedaży z opóźnieniem. Takie postępowanie zmniejszy społeczną szkodliwość czynu zabronionego polegającego na dokonaniu sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej (art. 62 § 4 Kodeksu karnego skarbowego). Czyn ten jest zagrożony karą grzywny do 180 stawek dziennych. W konsekwencji obniżone zostanie ryzyko pociągnięcia podatnika z tego tytułu do odpowiedzialności karnej skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 1 § 2 Kodeksu karnego skarbowego nie jest przestępstwem skarbowym lub wykroczeniem skarbowym czyn zabroniony, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Ryzyko to można całkowicie wyłączyć, korzystając z instytucji czynnego żalu, tj. zawiadamiając urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji (art. 16 Kodeksu karnego skarbowego).

WAŻNE!

Podatnik, który wbrew przepisom ustawy dokona sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.

Jednocześnie należy podkreślić, że żadne negatywne konsekwencje zaistniałej sytuacji nie wystąpią według ustawy o VAT. Co prawda art. 111 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje możliwość ustalenia przez organy podatkowe dodatkowego zobowiązania podatkowego, lecz grozi to tylko podatnikom, którzy naruszają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących. Ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego nie grozi natomiast podatnikom, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży za pomocą kas rejestrujących, lecz dokonali sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej.

• art. 111 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679

• art. 1 § 2, art. 16 oraz art. 62 § 4 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 151, poz. 1013

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Czytaj także

Źródło:

isk.infor.pl
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »