REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 kwietnia 2013 r. weszła w życie część przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r., poz. 35). Nowelizacja wprowadziła wiele zmian porządkujących (dostosowujących przepisy krajowe do regulacji unijnych), mających znaczenie dla wszystkich podatników podatku VAT.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nowelizacja stanowi kolejną zmianę w zakresie podatku VAT w przeciągu ostatnich kilku miesięcy. W naszej publikacji z dnia 11 stycznia 2013 r. informowaliśmy Państwa o pozytywnych zmianach dotyczących m.in. terminu rozliczania przez podatników podatku VAT w razie dostawy towarów i świadczenia usług. Nowelizacja wprowadza natomiast zmiany polegające m.in. na doprecyzowaniu pojęć (np. poprzez wprowadzenie definicji terenów budowlanych, zmianę definicji eksportu i importu towarów, a także uproszczenie definicji działalności gospodarczej). Poniżej zostaną przedstawione te zmiany wprowadzone przez nowelizację, które weszły w życie w dniu 1 kwietnia 2013 r.

Autopromocja

Zmiany w VAT 2013

Jedną z takich zmian jest wprowadzenie definicji terenów budowlanych, przez które należy rozumieć grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wprowadzenie wskazanej definicji ma praktyczne znaczenie, ponieważ usunie dotychczasowe rozbieżności w kwestii elementów decydujących o budowlanym charakterze danego terenu w przypadku, gdy dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego oraz stosowna decyzja nie zostały wydane.

Nowelizacja przewiduje także zmianę definicji eksportu towarów. W dotychczasowym stanie prawnym organy podatkowe twierdziły, że eksport towarów następował tylko wówczas, gdy procedura wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej została rozpoczęta na terytorium Polski, tj. w krajowym urzędzie celnym, co powodowało rozmaite wątpliwości interpretacyjne. Nowelizacja rozwiała dotychczasowe wątpliwości poprzez wprowadzenie nowej definicji eksportu towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. za eksport towarów będzie bowiem mogła być uznana również taka transakcja, w której procedura wywozu rozpoczęła się w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zmiana definicji importu i eksportu towarów od 1 kwietnia 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieodpłatne przekazanie towarów z logo opodatkowane VAT po 1 kwietnia 2013 r.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawa towarów - zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Warto także zwrócić uwagę na nową definicję importu towarów. Dotychczas przez import towarów należało rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Nowelizacja za import towarów uznała natomiast przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jednocześnie nowelizacja doprecyzowała, że opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega tylko taki import towarów, który został dokonany na terytorium naszego kraju.

 

Wskazana zmiana ma istotne znaczenie, ponieważ dotychczas ustawa o podatku od towarów i usług nie wskazywała wprost, gdzie należy opodatkować import towarów wprowadzonych na terytorium Unii Europejskiej w państwie członkowskim innym niż Polska. Rodziło to wątpliwości oraz powodowało konieczność posiłkowania się regulacjami unijnymi. Zmianę wprowadzoną przez nowelizację należy więc ocenić pozytywnie, ponieważ określa ona w sposób precyzyjny sposób ustalenia miejsca opodatkowania w przypadku importu towarów.

Nowelizacja przewiduje także uproszczenie definicji działalności gospodarczej. Na szczególną uwagę zasługuje odejście od określenia, że działalność gospodarcza ma miejsce nawet, gdy dana czynność została wykonana jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar częstego jej wykonywania. Zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji, świadczy to o tym, że definicja działalności gospodarczej nie obejmuje czynności okazjonalnych. Doprecyzowanie wskazanej definicji może natomiast pozwolić podmiotom łatwiej ocenić, czy wykonując określone czynności staną się oni podatnikami VAT.

Definicja terenów budowlanych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2013 r.

VAT na usługi pocztowe po 1 kwietnia 2013 r.

Zmiany VAT w zakresie przedstawiciela podatkowego - od 1 kwietnia 2013 r.

Poza zmianami polegającymi na doprecyzowaniu pojęć, nowelizacja umożliwia ustanawianie przez podmioty zagraniczne w określonych sytuacjach przedstawiciela podatkowego bez konieczności rejestrowania się jako czynny podatnik VAT. Ponadto, przewiduje także podniesienie stawki VAT z 8 do 23% na wyroby sztuki ludowej, rękodzieła oraz rzemiosła ludowego i artystycznego.

Podsumowując, zmiany wprowadzone przez nowelizację mają charakter porządkujący oraz eliminujący niezgodność polskich przepisów z regulacjami unijnymi. Przedstawione zmiany w zakresie wprowadzenia definicji terenów budowlanych, doprecyzowania pojęć eksportu i importu towarów, a także działalności gospodarczej należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia podatników. Wprowadzone zmiany likwidują dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stawki VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Krzysztof Niepytalski, aplikant radcowski
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA