reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Czy budowa domu na działce rekreacyjnej może podlegać 7-proc. stawce VAT

Aktualizacja: 28.11.2008

Jaki jest VAT na roboty budowlane dotyczące budowy domków na działkach rekreacyjnych - 7 czy 22%? »

Kiedy można skorygować deklarację VAT

Aktualizacja: 26.11.2008

Złożyłem deklarację VAT-7 z wykazaną kwotą do zwrotu. Zostałam wezwany do urzędu w celu przedstawienia dokumentów uprawniających mnie do zastosowania stawki 0% . W trakcie kompletowania dokumentów okazało się, że w stosunku do jednej transakcji nie miałem prawa zastosować stawki 0%. Czy mogę jeszcze złożyć korektę? Czy lepiej poczekać, co na to powie urząd w trakcie czynności sprawdzających? »

Jak należy rozliczyć sprzedaż usług reklamowych

Aktualizacja: 17.11.2008

Niemiecka firma zarejestrowana dla potrzeb VAT w Polsce wykonała w październiku 2008 r. usługi reklamowe dla polskiej spółki. Niemiecka firma zamierza udokumentować transakcję polską fakturą VAT. Na kim ciąży obowiązek zapłaty VAT? Jak powinna wyglądać faktura wystawiona przez niemiecką firmę? »

Rozliczenie zawinionego niedoboru, gdy obciążony jest nim pracownik

Aktualizacja: 13.11.2008

Zrobiłam remanent i okazało się, że jest duże manko w towarze. Tym mankiem obciążyłam pracownika. Jak mam to rozliczyć w VAT? Czy obciążam pracownika kwotą brutto, a o wartość VAT pomniejszam w miesiącu inwentaryzacji VAT naliczony od zakupów towarów? »

Czy można wystąpić o zwrot VAT, gdy w deklaracji wykazana jest tylko ujemna wartość sprzedaży

Aktualizacja: 07.11.2008

Wystąpiłam o zwrot VAT w terminie 180 dni w miesiącu, w którym dokonaliśmy korekty sprzedaży (zwrot zaliczki - KFV oczywiście podpisana przez kontrahenta). Wystąpił wtedy ujemny VAT należny. Nie było VAT naliczonego. Rozmawiałam w KIP - powiedziano mi, że można tak zrobić. Po 5 miesiącach US przeprowadził kontrolę i w protokole napisano, że nie mogłam wystąpić o zwrot, bo nie było czynności opodatkowanej - tj. sprzedaży. A przecież w art. 88 ust. 3a ustawodawca wyraźnie wymienia przypadki, które nie stanowią podstawy do obniżenia podatku oraz zwrotu różnicy, i nie wymienia faktur korygujących jako takich. Co mam zrobić? »

Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Aktualizacja: 04.11.2008

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzę działalność gospodarczą - komis samochodowy. Podatek od towarów i usług rozliczam na podstawie opodatkowania marży. W związku z prowadzoną działalnością ponoszę różne wydatki, takie jak np. opłaty za prąd, wynajem biura czy telefon. Czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami? »

Jak odliczyć VAT od leasingu samochodu przy działalności mieszanej

Aktualizacja: 29.10.2008

Jesteśmy leasingobiorcą, mamy już u siebie samochód. Czy musimy zrobić badania techniczne, o których mowa w art. 86 ust. 5 ustawy o VAT, żeby odliczać 60-proc. VAT? Czy należy to zrobić na próbnym dowodzie, czy dopiero na stałym? Co z limitem 6000 zł, gdy podatek rozliczamy na podstawie proporcji? »

Jak prawidłowo wystawić fakturę za usługi ciągłe

Aktualizacja: 28.10.2008

Jak prawidłowo wystawić fakturę - data sprzedaży i wystawienia? Otrzymuję prowizję za usługi sieciowe (prowizja od sprzedaży towarów na terenie kraju) na podstawie umowy. Informację o wielkości przyznanej mi prowizji za miesiąc poprzedni otrzymuję dopiero 10 dnia następnego miesiąca. Czy świadczone usługi mogę zaliczyć do usług o charakterze ciągłym? Jaki obowiązuje mnie wtedy termin? »

Czy sklep postąpił prawidłowo, odmawiając wydania faktury na spółkę

Aktualizacja: 23.10.2008

Zakupiłem jako osoba fizyczna sprzęt na raty. Po zastanowieniu się zdecydowałem wziąć na kupiony sprzęt fakturę VAT - na spółkę z o.o. Udałem się do sklepu wraz z paragonem. Jednak tam odmówiono mi wystawienia faktury. Pracownik sklepu stwierdził, że jeżeli raty są wzięte na osobę fizyczną, to nie można wystawić faktury na spółkę (jedynie na firmę imienną tej osoby). Czy miał rację? »

Jak rozliczyć usługi magazynowania i transportu towarów

Aktualizacja: 20.10.2008

Jak rozliczać usługi magazynowania - czy obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności jak dla najmu? Taką informację uzyskałam z urzędu, ale mam wątpliwości. Dodam że często usługi magazynowania połączone są z usługą transportową i co wtedy? Przechowuję towar, który został przywieziony moim transportem, lub przechowywany w moim magazynie towar transportuję na zlecenie klienta do miejsca przez niego wskazanego. Obecnie osobno naliczam opłatę za magazynowanie, odrębnie za transport. »

Czy samochód osobowy lepiej darować, czy sprzedać

Aktualizacja: 17.10.2008

Zakupiono samochód osobowy na firmę. Odliczono VAT 50%. Jak najlepiej go wycofać z firmy i jak rozliczyć VAT? Czy lepiej darować synowi, czy też sprzedać go na fakturę VAT? Jakie dokumenty należy sporządzić w przypadku darowizny? »

Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce

Aktualizacja: 15.10.2008

Zakupiłem u rolnika ryczałtowego towary. Jednak zapłaty dokonałem gotówką w momencie sprzedaży i odbioru towarów. W związku z tym mam wątpliwości, czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT z faktury RR. Czy muszę jeszcze spełnić dodatkowe warunki, czy najistotniejszy jest sposób zapłaty? »

Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury

Aktualizacja: 13.10.2008

Nasza pracownica otrzymała fakturę od kontrahenta, wysłaną listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a następnego dnia omyłkowo wrzuciła ją do niszczarki. Wystąpiliśmy do kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury, lecz otrzymaliśmy go dopiero 4 miesiące później. Czy mam prawo dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze kosztowej w miesiącu otrzymania duplikatu? »

Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Aktualizacja: 10.10.2008

Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie. »

Nabycie usług doradczych od podmiotu z kraju UE

Aktualizacja: 08.10.2008

Spółka z o.o. „A” współpracuje z kontrahentami z krajów UE, świadcząc na ich rzecz usługi. W celu zapewnienia jak najlepszej obsługi kontrahentów zagranicznych spółka „A” korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmiot zagraniczny (niemiecki). Pracownicy niemieckiego podmiotu prowadzący szkolenia w Polsce są oddelegowywani przez ten podmiot. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama