| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany bezpośrednio nabywcy

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy, gdy towar jest wysyłany bezpośrednio nabywcy

Spółka kupuje towar u producentów i zleca dostawę zakupionego towaru do swego odbiorcy. Towar ładowany jest w magazynie producenta i wysyłany do magazynu odbiorcy, z pominięciem naszego magazynu. Kiedy, w sytuacji zlecania wysłania towaru nabywcy, powstaje obowiązek podatkowy?

RADA

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów nabywcy przez przewoźnika, chyba że transakcja powinna być udokumentowana fakturą. W takim przypadku obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia, jednak nie później niż 7 dnia od dnia wydania towarów nabywcy przez przewoźnika.

UZASADNIENIE

W przypadku sprzedaży towarów, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Jeżeli jednak dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy). Oznacza to, że wydanie towarów ma decydujące znaczenie. Jednocześnie w przypadku gdy towar jest wysyłany nabywcy, przewidziano również specjalne zasady powstawania obowiązku podatkowego. O jego powstaniu decyduje data wydania towarów nabywcy, a nie wydanie towarów do wysyłki.

Przykład

Spółka prowadzi hurtownię materiałów budowlanych. Materiały są przewożone do nabywcy przez zewnętrznego przewoźnika. 31 sierpnia z magazynu spółki zostały wydane materiały przewoźnikowi, które dostarczył 1 września br. Janowi Kowalskiemu. Obowiązek podatkowy powstał w tym przypadku 1 września, bo nie było obowiązku wystawiania faktury.

Przykład

Spółka prowadzi hurtownię materiałów budowlanych. Materiały są przewożone do nabywcy przez zewnętrznego przewoźnika. 31 sierpnia z magazynu spółki zostały wydane materiały przewoźnikowi, które dostarczył 1 września br. spółce ABC. Faktura została wystawiona 3 września br. i w tym dniu powstał obowiązek podatkowy.

Dlatego w naszym przypadku obowiązek podatkowy powstaje w dniu dostarczenia towaru przez przewoźnika do magazynu nabywcy z chwilą jego wyładowania i pokwitowania odbioru. Jeżeli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru nabywcy.

Należy pamiętać, że faktury nie można wystawiać przed wydaniem towarów.

- art. 19 ust. 2 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »