Zasady przyjmowania kursów walut, gdy sposób kalkulacji wynagrodzenia jest określany w walucie obcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji, zasady przeliczania walut obcych na walutę polską, określone w art. 31a ustawy o VAT, nie mają zastosowania, gdyż zapłata jest określona w walucie polskiej, zgodnie z treścią faktury, i w złotych jest również faktycznie płacona. Przyjęty umownie sposób kalkulacji wynagrodzenia, gdzie wskazuje się walutę obcą i dzień, z którego należy przyjąć kurs tej waluty, nie oznacza, że podstawa opodatkowania została określona w takiej walucie. Umówiono się bowiem na wynagrodzenie w złotych.
Jaki kurs waluty stosować do przeliczenia faktury korygującej dokumentującej rabat
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2014 r. (sygn. ITPP2/443-298/14/AP) czytamy:
Biorąc pod uwagę definicję podstawy opodatkowania należy wnioskować, że jeśli zapłata, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży, jest określona w walucie polskiej, nie stosuje się zasad przeliczania zawartych w art. 31a ustawy. Analiza przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych regulacji prawnych prowadzi do stwierdzenia, że skoro faktury dokumentujące wynagrodzenie wystawiane są przez Spółkę w walucie polskiej mimo, że umawia się z przewoźnikami na określoną kwotę wynagrodzenia w walucie obcej należy uznać, że w tej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 31a ustawy.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat