| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r.

Komisja Europejska w dniu 7 kwietnia 2016 roku przyjęła plan zmierzający do utworzenia jednolitego wewnątrzwspólnotowego obszaru VAT, który ma służyć skuteczniejszemu zwalczaniu oszustw oraz wspieraniu przedsiębiorstw, gospodarki cyfrowej i handlu elektronicznego. Dokument określa szereg działań, których podjęcie zdaniem Komisji jest niezbędne do uszczelnienia systemu VAT w Unii Europejskiej. Wniosek ustawodawczy dotyczący wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT ma zostać przedstawiony w 2017 r.

Według ostatnich szacunków, luka w podatku VAT w całej Unii Europejskiej wyniosła w 2013 r. niemal 170 mld euro. Szacuje się, że same oszustwa transgraniczne odpowiadają za utratę dochodów z VAT w wysokości około 50 mld euro rocznie. Eksperci silnie akcentują potrzebę modernizacji obecnego systemu VAT, który powinien dotrzymywć kroku wyzwaniom dzisiejszej globalnej i cyfrowej gospodarki. Obowiązujący obecnie system VAT dla handlu transgranicznego, który wszedł w życie w 1993 r., miał być systemem przejściowym, ale jak to w praktyce bywa funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Zmiany w VAT i akcyzie dotyczące obrotu paliwami

W związku z powyższym Komisja zamierza przedstawić w 2017 r. wniosek ustawodawczy w sprawie wprowadzenia ostatecznych zasad dla jednolitego europejskiego obszaru VAT. Zgodnie z komunikatem prasowym KE, przyjęty plan działania określa sposób modernizacji obecnych przepisów unijnych. Obejmuje on:

  • podstawowe zasady przyszłego jednolitego europejskiego systemu VAT,
  • program działań w krótkim terminie służący zwalczaniu oszustw związanych z VAT,
  • aktualizację regulacji prawnych dotyczących stawek VAT i możliwości zwiększenia swobody państw członkowskich w ustalaniu ich wysokości,
  • plan uproszczenia przepisów VAT dotyczących handlu elektronicznego w kontekście strategii jednolitego rynku cyfrowego, a także dotyczących kompleksowego pakietu VAT ułatwiającego małym i średnim przedsiębiorstwom prowadzenie działalności.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeżeli chodzi o przedmiotowy zakres zmian w systemie podatku od wartości dodanej to Komisja skupia się w głównej mierze na transakcjach transgranicznych, których charakter i sposób rozliczania ułatwiają dokonywanie wyłudzeń w VAT. Zgodnie z nowymi zasadami transakcje wewnątrzwspólnotowe byłyby nadal opodatkowane według stawek państwa członkowskiego przeznaczenia (tzw. zasada miejsca przeznaczenia). Jednakże mechanizm pobierania podatków byłby stopniowo zmieniany, w ten sposób że podatnik wywożąc towar do innego państwa UE nie zastosuje stawki 0%,lecz będzie zobowiązany do zapłaty podatku w kraju wywozu, według stawki VAT obowiązującej w państwie docelowym. Jednocześnie utworzony by został ogólnoeuropejski portal internetowy, który oferowałby firmom prosty system poboru VAT, a państwom członkowskim – solidniejszy system gromadzenia dochodów, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów administracyjnych.

Jakie zmiany w VAT planuje MF

Plan KE zakłada również zapewnienie większej autonomii państw członkowskich przy wyborze własnej polityki ustalania stawek. Zgodnie z obecnymi przepisami państwa członkowskie muszą przestrzegać ustalonego w Dyrektywie VAT wykazu towarów i usług, jeżeli chodzi o stosowanie zerowych lub obniżonych stawek VAT. Komisja zamierza unowocześnić ramy regulacyjne dotyczące stawek i pozostawić w przyszłości państwom członkowskim większą swobodę w tym zakresie. Komisja proponuje dwa warianty. Pierwszy polega na utrzymaniu minimalnej stawki podstawowej na poziomie 15 proc. i regularnym przeglądzie wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami, w oparciu o informacje przekazane przez państwa członkowskie. Drugi wariant przewiduje zniesienie wykazu towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami. W obydwu przypadkach obowiązujące obecnie stawki zerowe i obniżone zostałyby utrzymane.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r. /Fot. fotolia
Zasady dla jednolitego europejskiego obszaru VAT w 2017 r. /Fot. fotolia

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »