REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nienależnie wykazany podatek należy zapłacić

Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka źle rozpoznała miejsce świadczenia. Potraktowała dokonaną transakcję jako import usług. Wystawiła fakturę wewnętrzną. Faktycznie import nie wystąpił. Podatek należny z tytułu importu został odprowadzony. Jednak urząd w trakcie kontroli zarzucił spółce, że faktycznie import nie nastąpił. Odliczony jednocześnie podatek powinna zwrócić, ponieważ odliczyła go nienależnie. Jednak należny odprowadziła prawidłowo, nawet jeśli fakturę wewnętrzną wystawiła niepotrzebnie. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem urzędu. Uważa, że ma prawo odliczyć VAT, skoro wcześniej naliczyła go i odprowadziła z tytułu importu. Co w tej sytuacji ma zrobić? Czy może jednak urząd ma rację?

RADA

Autopromocja

Zgodnie z opiniami organów podatkowych i linią orzecznictwa w takiej sytuacji jak Państwa należy odprowadzić podatek należny, ale naliczony nie podlega już odliczeniu. Organ podatkowy zastosował więc wobec Państwa taką właśnie praktykę. Oczywiście jeśli nie zgadzają się Państwo z takim stanowiskiem, mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Wyroki sądowe są jednak zgodne z prezentowanym stanowiskiem organów podatkowych.

UZASADNIENIE

Faktura, która dokumentuje zdarzenie faktycznie niemające miejsca, teoretycznie nie powinna nieść za sobą konsekwencji zapłaty wykazanego w niej podatku należnego. Tak jednak nie jest. Ustawa o VAT zobowiązuje bowiem podatnika do zapłaty VAT wynikającego z faktury, którą ten podatnik wystawił. Dotyczy to także faktur wewnętrznych.

W opisanej sytuacji błędnie rozpoznali Państwa dokonaną transakcję jako import usług. Import usług faktycznie w Polsce nie wystąpił. Faktura wewnętrzna nie powinna zatem w ogóle zostać wystawiona, a jednak ją Państwo wystawili. W związku z tym musieli Państwo odprowadzić do urzędu skarbowego wynikający z tej faktury podatek należny. Podatek ten przy imporcie usług stanowi jednocześnie podatek naliczony podlegający odliczeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby import usług w Państwa przypadku faktycznie miał miejsce, organ podatkowy nie miałby podstaw, aby zakwestionować przedstawiony w pytaniu sposób rozliczenia podatku z tytułu importu usług. Podatek należy wyszczególniony w fakturze wewnętrznej, do zapłaty którego zobowiązany jest wystawca faktury, stanowiłby dla tego samego wystawcy faktury podatek naliczony do odliczenia.

W Państwa przypadku było jednak inaczej. Popełniony błąd został jednak stwierdzony zbyt późno, w trakcie kontroli skarbowej. Po wystawieniu faktury wewnętrznej i wprowadzeniu jej do obrotu prawnego podatnik jest zobowiązany odprowadzić wykazany w niej podatek należny. Może skorygować taką fakturę, ale tylko do czasu wszczęcia kontroli.

Jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego występuje tylko w przypadku, gdy wystąpił import usług w Polsce. Import nie wystąpił, zatem urząd skarbowy słusznie zakwestionował prawo do odliczenia VAT. Jest to stanowisko bardzo niekorzystne dla podatnika. Potwierdzają je jednak nawet sądy administracyjne.

 

Przykładowo stanowisko takie wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 5 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 19/08. Wynika z niego, że podatek z faktury wewnętrznej wystawionej nienależnie, to jest gdy faktycznie nie wystąpił na terenie kraju ani import usług, ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy też dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, podlega rozliczeniu jako podatek należny na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty tego podatku, ponieważ takie faktury wewnętrzne potwierdzają czynności, które nie zostały dokonane.

WAŻNE!

Sądy administracyjne potwierdzają stanowisko organów podatkowych, że podatek z faktury wewnętrznej wystawionej nienależnie, tj. gdy faktycznie nie wystąpił na terenie kraju import usług, podlega rozliczeniu. Natomiast jako naliczony nie podlega odliczeniu.

Trudno zgodzić się z tak niekorzystnym dla podatników stanowiskiem organów podatkowych i sądów administracyjnych. Skoro podatnik nie ma prawa odliczenia podatku z faktury, która dokumentuje czynność faktycznie niemającą miejsca, powinien mieć możliwość skorygowania podatku należnego.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że ten spór korzystnie rozstrzygnie dla podatników Naczelny Sąd Administracyjny.

Państwo również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Muszą się jednak liczyć z tym, że jest to proces długi. Niekoniecznie zakończy się dla Was pomyślnym wyrokiem. Jak zaznaczaliśmy bowiem na samym wstępie, jak dotąd sądy potwierdzają stanowisko organów podatkowych.

Autopromocja

- art. 86 ust. 2 pkt 4, art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rząd omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów omówi projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Zajmie się również projektem ustawy zobowiązującym firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, dział w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  REKLAMA