REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej – czy fiskus zażąda podatku VAT?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Sprzedaż działki a podatek VAT
Sprzedaż działki a podatek VAT

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż nieruchomości gruntowej może ale nie musi być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Podstawą do opodatkowania VAT jest uznanie, że podatnik sprzedał działkę w ramach działalności gospodarczej. Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 marca 2022 r. sygn. SA/Gl 1465/21 podkreśla, że pojedyncze czynności charakterystyczne dla obrotu gospodarczego nie mogą być postawą do obciążenia sprzedaży podatkiem VAT.

Podatek VAT od nieruchomości gruntowej – działka podzielona i wyposażona w drogę dojazdową

Nieruchomość gruntowa została uznana przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego za działkę przeznaczoną pod budownictwo rodzinne i zagrodowe. Podatniczka wnioskująca o interpretację podatkową nabyła nieruchomość w drodze darowizny, a następnie dokonała drobnych zmian obiektywnie zwiększających wartość (podział na mniejsze działki oraz wybudowanie drogi dojazdowej).  Ponadto wydzierżawiła część nieruchomości w celach uprawy rolnej.

REKLAMA

Autopromocja

Podatniczka dokonała również rozbiórki budynku gospodarczego nienadającego się do używania ze względu na zły stan techniczny. W celu sprzedaży zawarła umowę z pośrednikiem, zobowiązanym do poszukiwania potencjalnych nabywców i negocjowania warunków sprzedaży. Wszystkie działki wyodrębnione w wyniku podziału miały być sprzedawane wyłącznie osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej.

Właścicielka we wniosku o interpretację podatkową zaprezentowała stanowisko własne, wedle którego wszystkie opisane wyżej czynności mieszczą się w granicach zwykłego zarządu nieruchomością na potrzeby osobiste i nie mogą być uznane za działalność gospodarczą uzasadniającą opodatkowanie podatkiem VAT.

Stanowisko organu podatkowego: sprzedaż działki opodatkowana VAT z powodu dzierżawy

Na wstępie organ zaznaczył, że nie jest podatnikiem VAT ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jednocześnie w centrum uwagi organu znalazła się dzierżawa gruntu, będąca jednym z wielu elementów stanu faktycznego. Przede wszystkim z tego powodu została wydana niekorzystna dla podatniczki interpretacja indywidualna.

Organ uznał, że dzierżawa przez wnioskodawczynię nieruchomości spowodowała, że straciła ona charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie nieruchomości w sposób ciągły dla celów zarobkowych spowodowało, że była ona wykorzystywana w prowadzonej przez wnioskodawczynię działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA podważa argumentację organu podatkowego. Brak obowiązku zapłaty VAT wobec sprzedaży działki pomimo dzierżawy

REKLAMA

WSA podkreślił, że konieczna jest rozważenie, czy całokształt czynności podejmowanych wobec nieruchomości wykracza poza typowy zarząd i uzasadnia ocenę ciągu zdarzeń jako czynności charakterystycznych dla przedsiębiorców działających w celach zarobkowych. Jednocześnie WSA uznał, że sam fakt wydzierżawienia działki to za mało, aby zakładać profesjonalną działalność gospodarczą:

„Należy przede wszystkim mieć na uwadze te elementy, które łączą się z nakładami inwestycyjnymi wykraczającymi poza standardowe działania zarządu majątkiem prywatnym(…) Sąd podziela zarzut Skarżącej, że organ w ogóle nie uzasadnił tezy, że dzierżawa przez Wnioskodawczynię części nieruchomości spowodowała, że straciła ona charakter majątku prywatnego”.

Należy podkreślić, że będąca przedmiotem wyroku działka była nieogrodzona i nieuzbrojona, nakłady inwestycyjne były niewielkie. Nie wystąpiła również reklama charakterystyczna dla profesjonalnego obrotu gruntami.

Podatnik niebędący przedsiębiorcą, który planuje sprzedaż nieruchomości gruntowej, powinien starannie rozważyć kwestię ewentualnego zwiększenia atrakcyjności działki przed jej sprzedażą. Znaczne nakłady inwestycyjne mogą dać organowi podatkowemu argument w kierunku przyjęcia profesjonalnego charakteru podejmowanych działań i obciążenia sprzedaży podatkiem VAT.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA