Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zauważyć jednocześnie należy, iż zapis ustawy został tak skonstruowany, że samochody osobowe bez silnika podlegają pod tą niższą stawkę, co jest wykorzystywane przez niektóre osoby, specjalnie sprowadzające do kraju (czy to w ramach importu, czy też nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochody osobowe z wymontowanymi silnikami, których pojemność przekracza normalnie 2.000 cm3.
REKLAMA
Po dokonaniu zapłaty podatku akcyzowego w wysokości 3,1% od takiego pojazdu, osoby te sprowadzają do kraju brakujący silnik (przeważnie ten sam, który był w nim pierwotnie fabrycznie zamontowany) i po wmontowaniu go do samochodu udają się na stację diagnostyczną a następnie do Wydziału Komunikacji.
Zobacz: Jak rozliczyć VAT przy imporcie towarów
W chwili obecnej proceder ten, aczkolwiek naganny moralnie, jest legalny i w całości zgodny z obowiązującymi przepisami, gdyż w myśl zasad klasyfikacji towarów w stosowanej w podatku akcyzowym celnej nomenklaturze CN, samochód niekompletny (pozbawiony tylko silnika) nadal jest samochodem osobowym, natomiast przywóz samego silnika i jego wmontowanie do opodatkowanego już pojazdu nie podlega akcyzie.
Ponieważ powyższe działania skutkują uszczupleniem dochodów budżetowych, ustawodawca postanowił im przeciwdziałać, w związku z czym w dniu 22 lipca 2010 r. Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która m.in. zawiera stosowne przepisy w tym zakresie. Ustawa ta oczekuje obecnie na podpis Prezydenta, a właściwie Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta i ma wejść w życie z dniem 1 września 2010 r.
Po wejściu w życie tej noweli, każde dokonanie w niezarejestrowanym samochodzie osobowym zamiany silnika o pojemności do 2.000 cm3 na silnik o większej pojemności lub wmontowanie takiego „dużego” silnika do pojazdu bez silnika, skutkować będzie powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, czyli koniecznością zapłaty tego wyższego podatku.
Do obowiązkowego opodatkowania według wyższej stawki podatku dojdzie niezależnie od tego, czy sama wymiana lub wmontowanie silnika odbędą się zgodnie z prawem (legalnie) czy też nie.
Polecamy: Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat