reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Zmiana silnika samochodu może być opodatkowana od 1 września 2010 r.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o podatku akcyzowym, stawka podatku akcyzowego od samochodów osobowych uzależniona jest od pojemności skokowej silnika danego pojazdu. W przypadku samochodów o pojemności silnika powyżej 2.000 cm3, stawka akcyzy wynosi 18,6%, natomiast w przypadku pozostałych samochodów płaci się akcyzę w wysokości tylko 3,1%.

Zauważyć jednocześnie należy, iż zapis ustawy został tak skonstruowany, że samochody osobowe bez silnika podlegają pod tą niższą stawkę, co jest wykorzystywane przez niektóre osoby, specjalnie sprowadzające do kraju (czy to w ramach importu, czy też nabycia wewnątrzwspólnotowego) samochody osobowe z wymontowanymi silnikami, których pojemność przekracza normalnie 2.000 cm3.

Po dokonaniu zapłaty podatku akcyzowego w wysokości 3,1% od takiego pojazdu, osoby te sprowadzają do kraju brakujący silnik (przeważnie ten sam, który był w nim pierwotnie fabrycznie zamontowany) i po wmontowaniu go do samochodu udają się na stację diagnostyczną a następnie do Wydziału Komunikacji.

Zobacz: Jak rozliczyć VAT przy imporcie towarów

W chwili obecnej proceder ten, aczkolwiek naganny moralnie, jest legalny i w całości zgodny z obowiązującymi przepisami, gdyż w myśl zasad klasyfikacji towarów w stosowanej w podatku akcyzowym celnej nomenklaturze CN, samochód niekompletny (pozbawiony tylko silnika) nadal jest samochodem osobowym, natomiast przywóz samego silnika i jego wmontowanie do opodatkowanego już pojazdu nie podlega akcyzie.

Ponieważ powyższe działania skutkują uszczupleniem dochodów budżetowych, ustawodawca postanowił im przeciwdziałać, w związku z czym w dniu 22 lipca 2010 r. Sejm ostatecznie uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która m.in. zawiera stosowne przepisy w tym zakresie. Ustawa ta oczekuje obecnie na podpis Prezydenta, a właściwie Marszałka Sejmu wykonującego obowiązki Prezydenta i ma wejść w życie z dniem 1 września 2010 r.

Po wejściu w życie tej noweli, każde dokonanie w niezarejestrowanym samochodzie osobowym zamiany silnika o pojemności do 2.000 cm3 na silnik o większej pojemności lub wmontowanie takiego „dużego” silnika do pojazdu bez silnika, skutkować będzie powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, czyli koniecznością zapłaty tego wyższego podatku.

Do obowiązkowego opodatkowania według wyższej stawki podatku dojdzie niezależnie od tego, czy sama wymiana lub wmontowanie silnika odbędą się zgodnie z prawem (legalnie) czy też nie.

Polecamy: Przywóz towarów, które ocliliśmy w innym kraju UE a VAT

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

INFOR

Tagi

akcyza

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama