Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2010 r. (III SA/Wa 2041/10).
REKLAMA
Naczelnik Urzędu Celnego orzekł o zwrocie dla spółki wnioskowanych kwot podatku akcyzowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, taki zwrot powinien nastąpić w terminie odpowiednio 30 lub 90 dni.
Organ nie dotrzymał jednak przewidzianego prawem terminu. Spółka otrzymała zwrot na rachunek bankowy (zgodnie z § 4 Rozporządzenia), lecz dopiero po 3 latach, bez naliczenia dodatkowych odsetek związanych z opóźnieniem.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Spółka wystąpiła do organu z wnioskiem o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym, twierdząc, że nie otrzymała zwrotu w należytej wysokości, gdyż do przysługującego jej zwrotu, który nastąpił z naruszeniem przewidzianego prawem terminu, organ powinien był doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty.
Spółka powołała się przy tym na art. 78 o.p. Jej zdaniem, oprocentowanie takie powinno być naliczane od dnia, w którym upłynął termin do zwrotu i ma ono charakter odszkodowawczy.
Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym, twierdząc, że nie istnieje podstawa prawna do tego, aby do opóźnionego zwrotu podatku akcyzowego naliczyć odsetki z tytułu opóźnienia. Organ stanął na stanowisku, że należy rozróżnić pojęcie nadpłaty i zwrotu podatku.
Dodatkowo, w innych ustawach (np. w regulacjach dotyczących podatku VAT) jest mowa o tym, że niezwrócony w terminie zwrot należy traktować na równi z nadpłatą, podczas gdy w ustawie o podatku akcyzowym, brak jest takiego zapisu. Spółka wniosła odwołanie od decyzji. Zdaniem
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat