| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Czy spóźniony zwrot akcyzy należy powiększyć o odsetki

Jeżeli organ podatkowy zwróci podatek akcyzowy po terminie 30 dni (lub 90 dni, gdy konieczne jest dodatkowe sprawdzenie zasadności zwrotu) – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, do zwrotu podatku należy doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty, o którym mowa w art. 78 Ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2010 r. (III SA/Wa 2041/10).

Naczelnik Urzędu Celnego orzekł o zwrocie dla spółki wnioskowanych kwot podatku akcyzowego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, taki zwrot powinien nastąpić w terminie odpowiednio 30 lub 90 dni.

Organ nie dotrzymał jednak przewidzianego prawem terminu. Spółka otrzymała zwrot na rachunek bankowy (zgodnie z § 4 Rozporządzenia), lecz dopiero po 3 latach, bez naliczenia dodatkowych odsetek związanych z opóźnieniem.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Spółka wystąpiła do organu z wnioskiem o zwrot nadpłaty w podatku akcyzowym, twierdząc, że nie otrzymała zwrotu w należytej wysokości, gdyż do przysługującego jej zwrotu, który nastąpił z naruszeniem przewidzianego prawem terminu, organ powinien był doliczyć odsetki, takie jak w przypadku oprocentowania nadpłaty.

Spółka powołała się przy tym na art. 78 o.p. Jej zdaniem, oprocentowanie takie powinno być naliczane od dnia, w którym upłynął termin do zwrotu i ma ono charakter odszkodowawczy.

Naczelnik Urzędu Celnego odmówił zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym, twierdząc, że nie istnieje podstawa prawna do tego, aby do opóźnionego zwrotu podatku akcyzowego naliczyć odsetki z tytułu opóźnienia. Organ stanął na stanowisku, że należy rozróżnić pojęcie nadpłaty i zwrotu podatku.

Dodatkowo, w innych ustawach (np. w regulacjach dotyczących podatku VAT) jest mowa o tym, że niezwrócony w terminie zwrot należy traktować na równi z nadpłatą, podczas gdy w ustawie o podatku akcyzowym, brak jest takiego zapisu. Spółka wniosła odwołanie od decyzji. Zdaniem

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK