reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Wśród 22 ustaw, które zmienia ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, jest również ustawa o podatku akcyzowym, do której wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące opodatkowania węgla, ale i ułatwienia dla importerów wyrobów akcyzowych.

Ułatwienia powyższe dotyczą wyłącznie tych importerów, którzy korzystają z uproszczonych procedur celnych, opisanych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym.

Dotychczas osoby te nie mogły dokonywać uproszczonych odpraw celnych wyrobów akcyzowych, co niewątpliwie było dla nich utrudnieniem, gdyż część swoich odpraw musiały dokonywać w sposób „tradycyjny”.

Jest to kolejne, po zmianach w VAT od 1 kwietnia 2011 r., duże ułatwienie dla tych podmiotów, które może bardziej upowszechnić stosowanie procedur uproszczonych.

Od 1 stycznia 2012 roku w ramach uproszczonych procedur celnych będzie można clić wszystkie wyroby akcyzowe, z wyjątkiem alkoholu etylowego i paliw silnikowych.

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, za alkohol etylowy nie uważa się piwa, wina, napojów fermentowanych i tzw. wyrobów pośrednich, natomiast paliwami silnikowymi są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Wyłączenie paliw silnikowych z uproszonych procedur celnych dotyczy jednak tylko „małych” uczestników rynku, tj. nie dotyczy to tych podmiotów, których wysokość obrotu (w rozumieniu przepisów o VAT) paliwami silnikowymi przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 mln zł.

Oczywiście wprowadzono również przepisy służące do przeliczania tego limitu dla podmiotów, które albo zaczynają obrót w środku roku, albo zaczęły go w środku poprzedniego.

Ponieważ procedury uproszczone polegają na tym, że zamiast „normalnych” dokumentów celnych stosuje się np. dokumenty wypełnione częściowo, dokumenty handlowe (np. faktury zakupu) czy rejestry prowadzone przez importerów, wprowadzono również przepisy pozwalające na wyliczanie wysokości należnej akcyzy w tych dokumentach oraz w tzw. zgłoszeniach uzupełniających.

Zaznaczono przy tym, że jeżeli jest to import wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie, to w powyższych dokumentach i tak trzeba wyliczyć akcyzę w hipotetycznej wysokości, tj. w takiej, jakby nie korzystano z danego zwolnienia.

Jeżeli importer jest jednocześnie zarejestrowanym wysyłającym i chce zaimportowane towary przewieźć do składu podatkowego w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, to po wysłaniu do systemu EMCS PL projektu dokumentu e-AD będzie musiał niezwłocznie przekazać naczelnikowi urzędu celnego kopię wpisu lub wydruk z ewidencji towarów dopuszczonych do obrotu, chyba że niezwłocznie po przesłaniu projektu e-AD prześle zgłoszenie uzupełniające.

Polecamy: serwis VAT

W praktyce przepisy te mogą bardzo usprawnić procedury importu olejów opałowych czy smarowych lub piwa, natomiast nie wpłyną chyba na razie znacząco na import wina, papierosów i tytoniu, gdyż w przypadku wyrobów banderolowanych obowiązują dodatkowe procedury kontrolne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama