REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe
Od 1 stycznia 2012 uproszczone procedury celne bardziej akcyzowe

REKLAMA

REKLAMA

Wśród 22 ustaw, które zmienia ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, jest również ustawa o podatku akcyzowym, do której wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące opodatkowania węgla, ale i ułatwienia dla importerów wyrobów akcyzowych.

Ułatwienia powyższe dotyczą wyłącznie tych importerów, którzy korzystają z uproszczonych procedur celnych, opisanych we Wspólnotowym Kodeksie Celnym.

REKLAMA

Autopromocja

Dotychczas osoby te nie mogły dokonywać uproszczonych odpraw celnych wyrobów akcyzowych, co niewątpliwie było dla nich utrudnieniem, gdyż część swoich odpraw musiały dokonywać w sposób „tradycyjny”.

Jest to kolejne, po zmianach w VAT od 1 kwietnia 2011 r., duże ułatwienie dla tych podmiotów, które może bardziej upowszechnić stosowanie procedur uproszczonych.

Od 1 stycznia 2012 roku w ramach uproszczonych procedur celnych będzie można clić wszystkie wyroby akcyzowe, z wyjątkiem alkoholu etylowego i paliw silnikowych.

Pamiętać przy tym należy, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, za alkohol etylowy nie uważa się piwa, wina, napojów fermentowanych i tzw. wyrobów pośrednich, natomiast paliwami silnikowymi są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Wyłączenie paliw silnikowych z uproszonych procedur celnych dotyczy jednak tylko „małych” uczestników rynku, tj. nie dotyczy to tych podmiotów, których wysokość obrotu (w rozumieniu przepisów o VAT) paliwami silnikowymi przekroczyła w poprzednim roku podatkowym 40 mln zł.

Oczywiście wprowadzono również przepisy służące do przeliczania tego limitu dla podmiotów, które albo zaczynają obrót w środku roku, albo zaczęły go w środku poprzedniego.

Ponieważ procedury uproszczone polegają na tym, że zamiast „normalnych” dokumentów celnych stosuje się np. dokumenty wypełnione częściowo, dokumenty handlowe (np. faktury zakupu) czy rejestry prowadzone przez importerów, wprowadzono również przepisy pozwalające na wyliczanie wysokości należnej akcyzy w tych dokumentach oraz w tzw. zgłoszeniach uzupełniających.

Zaznaczono przy tym, że jeżeli jest to import wyrobów zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie, to w powyższych dokumentach i tak trzeba wyliczyć akcyzę w hipotetycznej wysokości, tj. w takiej, jakby nie korzystano z danego zwolnienia.

Jeżeli importer jest jednocześnie zarejestrowanym wysyłającym i chce zaimportowane towary przewieźć do składu podatkowego w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy, to po wysłaniu do systemu EMCS PL projektu dokumentu e-AD będzie musiał niezwłocznie przekazać naczelnikowi urzędu celnego kopię wpisu lub wydruk z ewidencji towarów dopuszczonych do obrotu, chyba że niezwłocznie po przesłaniu projektu e-AD prześle zgłoszenie uzupełniające.

Polecamy: serwis VAT

W praktyce przepisy te mogą bardzo usprawnić procedury importu olejów opałowych czy smarowych lub piwa, natomiast nie wpłyną chyba na razie znacząco na import wina, papierosów i tytoniu, gdyż w przypadku wyrobów banderolowanych obowiązują dodatkowe procedury kontrolne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA