REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza od oleju opałowego - jak dołączyć papierowe oświadczenie do e-faktury

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Akcyza od oleju opałowego
Akcyza od oleju opałowego

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z warunków stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe, jest złożenie przez kupującego oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju. Oświadczenie takie musi zawierać określone elementy i jeżeli nie stanowi elementu faktury sprzedaży, to musi być podłączone przez sprzedawcę do kopii takiej faktury lub do kopii paragonu albo innego dokumentu sprzedaży.

Brak odpowiednio wypełnionego oświadczenia lub niemożność jego powiązania z konkretnym dokumentem sprzedaży wywołuje bardzo negatywne skutki dla sprzedającego.

Autopromocja

Zamiast zastosowanej „normalnie” do danej transakcji stawki akcyzy w wysokości 232,00 zł / 1.000 litrów oleju opałowego, musi zastosować stawkę „sankcyjną” w wysokości 1.822,00 zł / 1.000 litrów, czyli musi dopłacić fiskusowi 1,59 zł do każdego litra sprzedanego oleju.

Organy podatkowe (w tym wypadku naczelnicy urzędów celnych) bezlitośnie egzekwują zaległości związane z błędnie wypełnionymi oświadczeniami nabywców oleju opałowego, a Trybunał Konstytucyjny uznał w zeszłym roku takie przepisy za konstytucyjne (vide wyrok P 94/08 z dnia 7.9.2010 r.).

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Opłata paliwowa- nowe stawki od 1 stycznia 2011r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższy problem na gruncie podatku akcyzowego pogłębił się częściowo z początkiem roku 2011, kiedy to dokonano poważnych ułatwień w podatku VAT w zakresie możliwości i trybu stosowania faktur elektronicznych (e-faktur).

Wbrew pozorom, ułatwienie to wywołuje pewną konsternację u sprzedawców oleju opałowego. Sprzedawcy chcieliby stosować takie rozwiązanie ale nie wiedzą w jaki sposób mogliby spełnić wymogi ustawy akcyzowej w zakresie oświadczeń nabywców tego oleju.

Brak jest bowiem fizycznej możliwości dołączenia (dopięcia) papierowego oświadczenia do e-faktury, która jest przecież bytem wirtualnym - nie można przecież dopiąć oświadczeń zszywaczem do dysku twardego.

Jeden z takich desperatów postanowił skorzystać z możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i przedstawił Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie propozycję logicznego rozwiązania tej sytuacji.

Interpretator zgodził się z rozwiązaniami zaproponowanymi przez wnioskodawcę i w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego (nr IPPP3/443-290/11-4/JK) z 24 maja 2011 r. wskazał na następujące możliwości praktycznych rozwiązań tej sytuacji:

1) pozyskane oświadczenie nabywcy oleju opałowego nie musi być dołączane do wydruku faktury (może być przechowywane „luzem”) ale musi zawierać dane umożliwiające pełną identyfikację faktury i możliwość przypisania go do niej,
2) ewentualnie pozyskane oświadczenie należy dopinać do wydruku takiej faktury.

W interpretacji tej przypomniano ponadto, że samo złączenie oświadczenia z fakturą nie jest wystarczające do zastosowania stawki obniżonej, ale podstawową kwestią jest prawidłowość jego wypełnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA