reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od oleju opałowego - jak dołączyć papierowe oświadczenie do e-faktury

Akcyza od oleju opałowego - jak dołączyć papierowe oświadczenie do e-faktury

Jednym z warunków stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe, jest złożenie przez kupującego oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju. Oświadczenie takie musi zawierać określone elementy i jeżeli nie stanowi elementu faktury sprzedaży, to musi być podłączone przez sprzedawcę do kopii takiej faktury lub do kopii paragonu albo innego dokumentu sprzedaży.

Brak odpowiednio wypełnionego oświadczenia lub niemożność jego powiązania z konkretnym dokumentem sprzedaży wywołuje bardzo negatywne skutki dla sprzedającego.

Zamiast zastosowanej „normalnie” do danej transakcji stawki akcyzy w wysokości 232,00 zł / 1.000 litrów oleju opałowego, musi zastosować stawkę „sankcyjną” w wysokości 1.822,00 zł / 1.000 litrów, czyli musi dopłacić fiskusowi 1,59 zł do każdego litra sprzedanego oleju.

Organy podatkowe (w tym wypadku naczelnicy urzędów celnych) bezlitośnie egzekwują zaległości związane z błędnie wypełnionymi oświadczeniami nabywców oleju opałowego, a Trybunał Konstytucyjny uznał w zeszłym roku takie przepisy za konstytucyjne (vide wyrok P 94/08 z dnia 7.9.2010 r.).

Opodatkowanie akcyzą pojazdów mechanicznych

Opłata paliwowa- nowe stawki od 1 stycznia 2011r.

Powyższy problem na gruncie podatku akcyzowego pogłębił się częściowo z początkiem roku 2011, kiedy to dokonano poważnych ułatwień w podatku VAT w zakresie możliwości i trybu stosowania faktur elektronicznych (e-faktur).

Wbrew pozorom, ułatwienie to wywołuje pewną konsternację u sprzedawców oleju opałowego. Sprzedawcy chcieliby stosować takie rozwiązanie ale nie wiedzą w jaki sposób mogliby spełnić wymogi ustawy akcyzowej w zakresie oświadczeń nabywców tego oleju.

Brak jest bowiem fizycznej możliwości dołączenia (dopięcia) papierowego oświadczenia do e-faktury, która jest przecież bytem wirtualnym - nie można przecież dopiąć oświadczeń zszywaczem do dysku twardego.

Jeden z takich desperatów postanowił skorzystać z możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji prawa podatkowego i przedstawił Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie propozycję logicznego rozwiązania tej sytuacji.

Interpretator zgodził się z rozwiązaniami zaproponowanymi przez wnioskodawcę i w indywidualnej interpretacji prawa podatkowego (nr IPPP3/443-290/11-4/JK) z 24 maja 2011 r. wskazał na następujące możliwości praktycznych rozwiązań tej sytuacji:

1) pozyskane oświadczenie nabywcy oleju opałowego nie musi być dołączane do wydruku faktury (może być przechowywane „luzem”) ale musi zawierać dane umożliwiające pełną identyfikację faktury i możliwość przypisania go do niej,
2) ewentualnie pozyskane oświadczenie należy dopinać do wydruku takiej faktury.

W interpretacji tej przypomniano ponadto, że samo złączenie oświadczenia z fakturą nie jest wystarczające do zastosowania stawki obniżonej, ale podstawową kwestią jest prawidłowość jego wypełnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama