Czy nabywca spółki przejmuje jej prawa w zakresie podatku akcyzowego?
REKLAMA
REKLAMA
W interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2011 r. Minister Finansów (sygn. AE2/8012/3/CCA/11/6586) zajął stanowisko w sprawie problemu przejęcie spółki w kontekście korzystania z praw przysługujących spółce przejmowanej w zakresie podatku akcyzowego.
REKLAMA
Minister Finansów nie zgodził się zarówno z Dyrektorem Izby Skarbowej w Warszawie, który wydał interpretację w tej sprawie jak i z podatnikiem.
Omówiona w artykule interpretacja jest istotna dla podatników planujących przejęcie innej spółki, która prowadzi działalność powodującą podleganie obowiązkom.
Interpretacja dotyczyła połączenia spółki z o.o. i akcyjnej w trybie art. 492 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych w drodze przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej (spółka akcyjna) na spółkę przejmującą (spółka z o.o.) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wyda wspólnikom spółki przejmowanej.
Minister Finansów nie zgodził się z poglądem:
1) Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zawartym w interpretacji indywidualnej z 1 lutego 2011 r. (sygnatura IPPP3/443-1111/10-2/KB), wydanej w imieniu Ministra Finansów zgodnie z którym spółka przejmująca, wstępując w prawa przysługujące spółce przejmowanej, staje się stroną decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz decyzji o nadaniu numeru akcyzowego podmiotowi prowadzącemu ten skład podatkowy
2) spółki w części dotyczącej stwierdzenia, że spółka przejmująca, wstępując w prawa przysługujące spółce przejmowanej, staje się stroną decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego oraz decyzji o nadaniu numeru akcyzowego podmiotowi prowadzącemu ten skład podatkowy.
Polecamy: Jak zostać zarejestrowanym odbiorcą?
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
W przypadku łączenia się podmiotów prawa handlowego przez przejęcie innej osoby prawnej (osób prawnych) lub osobowej spółki handlowej (osobowych spółek handlowych) przepisy Ordynacji podatkowej o tzw. sukcesji praw i obowiązków mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.
Zasadę tę modyfikuje art. 93e Ordynacji podatkowej, który stanowi, że przepisy art. 93-93d O.p. stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, nie stanowią inaczej.
Tak więc sukcesja podatkowa może być ograniczona, m.in. na podstawie innych ustaw podatkowych, mających charakter szczególny w stosunku do ogólnych przepisów Ordynacji podatkowej.
Aby więc ocenić zakres przejmowanych przez następcę prawnego praw i obowiązków, należy dokonać oceny nie tylko przepisów Ordynacji podatkowej, ale także innych aktów prawnych wskazanych w art. 93e Op. Takiej oceny dokonał Minister Finansów w analizowanej interpretacji powołując art. 49 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym.
Zgodnie z tym przepisem zmiana miejsca prowadzenia składu podatkowego lub podmiotu prowadzącego skład podatkowy wymaga uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Jest to zdaniem MF przepis szczególny, który wyłącza sukcesję podatkową praw i obowiązków wynikających z udzielonego spółce zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.
W wyniku przejęcia spółki nastąpiła zmiana podmiotu prowadzącego skład podatkowy, o której mowa w art. 49 ust. 10 ustawy o podatku akcyzowym.
Spółka przejmująca będzie więc zobowiązana do uzyskania nowego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego. Spółka ta będzie musiał również uzyskać nowy numer akcyzowy podmiotu prowadzącego skład podatkowy, nadany nową decyzją wydaną dla tego podmiotu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat