| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Z uwagi na wysokie ceny coraz więcej firm decyduje się na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. Jednakże należy pamiętać, że polska ustawa o podatku akcyzowym zalicza energię elektryczną do wyrobów akcyzowych. Warto więc omówić zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej produkowanej właśnie na własne potrzeby.

Ponadto trzeba pamiętać, że dla zastosowania omawianego zwolnienia od akcyzy konieczne jest, aby wyprodukowana w małych generatorach energia elektryczna została zużyta na potrzeby własne producenta.

Reasumując: możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej w należącym do danego podmiotu generatorze lub większej ilości generatorów, uzależnione jest od spełnienia łącznie następujących wymogów:
- produkcja energii elektrycznej winna się odbywać za pomocą generatora lub generatorów, których łączna moc nie może przekroczyć 1 MW;
- wyroby energetyczne zużywane w generatorze do produkcji energii elektrycznej, muszą być wyrobami, od których została uiszczona należna akcyza;
- produkowana energia elektryczna powinna być zużywana na potrzeby własne.

W sytuacji, w której nie będzie spełniony choćby jeden z przedstawionych wymogów warunkujących możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, zużyta energia elektryczna będzie opodatkowana akcyzą, która wynosi 20,00 zł za megawatogodzinę (MWh) -  89 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Jak powinna rozliczać akcyzę mała elektrownia wodna?

Poza opisanymi wyżej obowiązkami, podmiot korzystający ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej produkowanej w tzw. małych generatorach winien być zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego i prowadzić specjalną ewidencję energii elektrycznej.

Rejestracja jako podatnik akcyzy oraz prowadzenie ewidencji energii elektrycznej nie są co prawda warunkami niezbędnymi do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, lecz ich niedopełnienie może narazić producenta energii elektrycznej na sankcje karnoskarbowe, więc należy o nich pamiętać.

                                                                      

Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »