Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?
REKLAMA
REKLAMA
Podmiot polski zamierza dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego aromatów spożywczych klasyfikowanych do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawierających w swoim składzie alkohol etylowy.
REKLAMA
Nabywane aromaty będą odsprzedawane producentom artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nie przekraczającej 1,2%.
Pytanie podatnika:
Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe przedmiotowych aromatów spożywczych podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego. Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami?
Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), za wyroby akcyzowe uznaje się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.
W myśl art. 92 ust. 1 ww. ustawy, do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.
Natomiast zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.
Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych
Zgodnie z powyższym, jeżeli przedmiotowy aromat spożywczy klasyfikowany do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawiera alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%, to alkohol ten jest wyrobem akcyzowym, a jego nabycie wewnątrzwspólnotowe podlega opodatkowaniu akcyzą.
Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany
Jednocześnie jednak ustawodawca w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy wprowadził zwolnienie od akcyzy, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.
Zatem odnosząc się do stanu faktycznego niniejszego zagadnienia, ww. zwolnieniu podlegać może alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych, które to aromaty będą wykorzystywane do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.
Ponadto ustawodawca dla zastosowania tego zwolnienia nie określił dodatkowych (innych niż określone w samym brzmieniu przepisu) warunków zastosowania przedmiotowego zwolnienia.
Niemniej jednak w interesie podatników jest wykazanie, np. w toku kontroli lub prowadzonego postępowania, iż zakupione aromaty spożywcze zawierające alkohol zwolniony z akcyzy, zostały przeznaczone na cele objęte zwolnieniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat