| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?

Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?

Zwolniony z podatku akcyzowego jest alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Podmiot polski zamierza dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego aromatów spożywczych klasyfikowanych do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawierających w swoim składzie alkohol etylowy.

Nabywane aromaty będą odsprzedawane producentom artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nie przekraczającej 1,2%.

Pytanie podatnika:

Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe przedmiotowych aromatów spożywczych podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego. Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami?

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), za wyroby akcyzowe uznaje się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W myśl art. 92 ust. 1 ww. ustawy, do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

Natomiast zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Zgodnie z powyższym, jeżeli przedmiotowy aromat spożywczy klasyfikowany do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawiera alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%, to alkohol ten jest wyrobem akcyzowym, a jego nabycie wewnątrzwspólnotowe podlega opodatkowaniu akcyzą.

Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany

Jednocześnie jednak ustawodawca w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy wprowadził zwolnienie od akcyzy, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Zatem odnosząc się do stanu faktycznego niniejszego zagadnienia, ww. zwolnieniu podlegać może alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych, które to aromaty będą wykorzystywane do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Towary wolne od cła 2012

Ponadto ustawodawca dla zastosowania tego zwolnienia nie określił dodatkowych (innych niż określone w samym brzmieniu przepisu) warunków zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Niemniej jednak w interesie podatników jest wykazanie, np. w toku kontroli lub prowadzonego postępowania, iż zakupione aromaty spożywcze zawierające alkohol zwolniony z akcyzy, zostały przeznaczone na cele objęte zwolnieniem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »