reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?

Które aromaty spożywcze są zwolnione z akcyzy?

Zwolniony z podatku akcyzowego jest alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Podmiot polski zamierza dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego aromatów spożywczych klasyfikowanych do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawierających w swoim składzie alkohol etylowy.

Nabywane aromaty będą odsprzedawane producentom artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nie przekraczającej 1,2%.

Pytanie podatnika:

Czy nabycie wewnątrzwspólnotowe przedmiotowych aromatów spożywczych podlega zwolnieniu od podatku akcyzowego. Jeżeli tak, to pod jakimi warunkami?

Czy cydr jest opodatkowany akcyzą w Polsce?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t. j. z 2011 r. Dz. U. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), za wyroby akcyzowe uznaje się wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W myśl art. 92 ust. 1 ww. ustawy, do napojów alkoholowych zalicza się alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie.

Natomiast zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku akcyzowym, do alkoholu etylowego w rozumieniu ustawy zalicza się wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej.

Kiedy trzeba płacić akcyzę od alkoholi przywożonych dla osób fizycznych

Zgodnie z powyższym, jeżeli przedmiotowy aromat spożywczy klasyfikowany do kodu CN 3302 90 10 i 3302 10 90 zawiera alkohol etylowy o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2%, to alkohol ten jest wyrobem akcyzowym, a jego nabycie wewnątrzwspólnotowe podlega opodatkowaniu akcyzą.

Akcyza 2013 – droższe papierosy i inne zmiany

Jednocześnie jednak ustawodawca w art. 30 ust. 9 pkt 5 ustawy wprowadził zwolnienie od akcyzy, zgodnie z którym zwalnia się od akcyzy alkohol etylowy zawarty w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Zatem odnosząc się do stanu faktycznego niniejszego zagadnienia, ww. zwolnieniu podlegać może alkohol etylowy zawarty w aromatach spożywczych, które to aromaty będą wykorzystywane do wytwarzania artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.

Towary wolne od cła 2012

Ponadto ustawodawca dla zastosowania tego zwolnienia nie określił dodatkowych (innych niż określone w samym brzmieniu przepisu) warunków zastosowania przedmiotowego zwolnienia.

Niemniej jednak w interesie podatników jest wykazanie, np. w toku kontroli lub prowadzonego postępowania, iż zakupione aromaty spożywcze zawierające alkohol zwolniony z akcyzy, zostały przeznaczone na cele objęte zwolnieniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama