REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT

Justyna Skwirowska
Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT?
Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przechowywania wszystkich dokumentów i ewidencji związanych z rozliczenie podatku VAT. Każdy podatnik ma obowiązek ich przechowywania do czasu upływu terminu przedawnienia.

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 130d ust. 3 i art. 134 ust. 3 ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest ewidencja?

Rozpatrując kwestię przechowywania dokumentów dla potrzeb podatku VAT, wyjaśnienia wymaga, co ustawodawca rozumie pod pojęciem ewidencji. Otóż, zgodnie z art. 113 ust.3 ustawy o VAT ewidencja w szczególności powinna zawierać takie dane, które pozwolą określić: przedmiot i podstawę opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego, korektę podatku należnego, kwotę podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korektę podatku naliczonego, kwotę podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT, np. z powodu nie przekroczenia wartości sprzedaży o kwotę 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Ustawodawca nie określa dokładnej formy jaką powinna przybrać ewidencja, ważne jest jednak aby zawierała wszystkie określone przepisami elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnym rodzajem ewidencji są kasy rejestrujące. Należy jednak zastrzec, że nie chodzi o obowiązek przechowywania samych kas rejestrujących, lecz sporządzanych przez nie dokumentów, tj. raportów fiskalnych (dobowych i miesięcznych) oraz kopii dokumentów kasowych.

Jakie są zasady przechowywania faktur?

Jeżeli chodzi natomiast o sposób przechowywania faktur. Należy wskazać, że:

- podatnicy przechowują faktury wystawione przez siebie albo w swoim imieniu, także faktury wystawione ponownie;

- przechowywania faktur następuje w podziale na okresy rozliczeniowe (istotne jest aby sposób ich przechowywania zapewniał łatwe ich odszukanie i autentyczność pochodzenia, a także integralność treści oraz ich czytelność);

REKLAMA

- podatnicy, którzy posiadają siedzibę działalności gospodarczej np. w Polsce przechowują faktury na terenie Polski. Od tego obowiązku istnieje jednak kilka odstępstw np. faktury mogą być przechowywane poza terytorium kraju siedziby w formie elektronicznej w sposób umożliwiający organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej dostęp do nich on-line;

- podatnicy mają obowiązek zapewnić bezzwłoczny dostęp organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na ich wezwanie. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników, którzy przechowują faktury w formie elektronicznej jak i papierowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak długo przechowywać faktury?

Wszystkie ewidencje, faktury VAT i inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług należy przechowywać do czasu upłynięcia terminu przedawnienia podatkowego. Co do zasady termin ten wynosi 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku wynikającego ze zobowiązania podatkowego.


Warto jednak zaznaczyć, iż niekiedy podatnik będzie obowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów, ewidencji oraz faktur przez dłuższy okres. Przyczyną takiego obowiązku jest zaistnienie przesłanek, które powodują zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej, czyli np. ulega zawieszania w przypadku: wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem zobowiązania podatkowego. Natomiast ulega przerwaniu np. w przypadku zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

Warto także wskazać różnice pomiędzy zawieszeniem a przerwaniem biegu terminu przedawnienia. Przerwanie powoduje, że po ustaniu jego przyczyn termin przedawnienia biegnie na nowo. Zawieszenie powoduje jedynie dalsze biegnięcie terminu przedawnienia po jego ustaniu, termin nie biegnie na nowo.

Co grozi za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji, przechowywaniem faktur i dokumentów?

Sankcję za naruszenie tego obowiązku przewiduje art. 60 Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z nim karą za nie prowadzenie ksiąg, których obowiązek ciąży na podatniku jest kara grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Warto również dodać, iż zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Kolejnym czynem przestępnym uregulowanym przez Kodeks karny skarbowy w art. 62 jest niewystawianie lub wystawienie w sposób wadliwy faktury lub rachunku. Sankcją za taki czyn jest kara grzywny w wysokości do 180 stawek dziennych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA