REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT

Justyna Skwirowska
Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT?
Jak długo należy przechowywać dokumenty na potrzeby podatku VAT?

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca nałożył na podatników obowiązek przechowywania wszystkich dokumentów i ewidencji związanych z rozliczenie podatku VAT. Każdy podatnik ma obowiązek ich przechowywania do czasu upływu terminu przedawnienia.

Jak wynika z przepisów ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 130d ust. 3 i art. 134 ust. 3 ustawy.

Autopromocja

Czym jest ewidencja?

Rozpatrując kwestię przechowywania dokumentów dla potrzeb podatku VAT, wyjaśnienia wymaga, co ustawodawca rozumie pod pojęciem ewidencji. Otóż, zgodnie z art. 113 ust.3 ustawy o VAT ewidencja w szczególności powinna zawierać takie dane, które pozwolą określić: przedmiot i podstawę opodatkowania, wysokość kwoty podatku należnego, korektę podatku należnego, kwotę podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korektę podatku naliczonego, kwotę podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT, np. z powodu nie przekroczenia wartości sprzedaży o kwotę 200 000 zł w poprzednim roku podatkowym, mają obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym.

Ustawodawca nie określa dokładnej formy jaką powinna przybrać ewidencja, ważne jest jednak aby zawierała wszystkie określone przepisami elementy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnym rodzajem ewidencji są kasy rejestrujące. Należy jednak zastrzec, że nie chodzi o obowiązek przechowywania samych kas rejestrujących, lecz sporządzanych przez nie dokumentów, tj. raportów fiskalnych (dobowych i miesięcznych) oraz kopii dokumentów kasowych.

Jakie są zasady przechowywania faktur?

Jeżeli chodzi natomiast o sposób przechowywania faktur. Należy wskazać, że:

- podatnicy przechowują faktury wystawione przez siebie albo w swoim imieniu, także faktury wystawione ponownie;

- przechowywania faktur następuje w podziale na okresy rozliczeniowe (istotne jest aby sposób ich przechowywania zapewniał łatwe ich odszukanie i autentyczność pochodzenia, a także integralność treści oraz ich czytelność);

- podatnicy, którzy posiadają siedzibę działalności gospodarczej np. w Polsce przechowują faktury na terenie Polski. Od tego obowiązku istnieje jednak kilka odstępstw np. faktury mogą być przechowywane poza terytorium kraju siedziby w formie elektronicznej w sposób umożliwiający organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej dostęp do nich on-line;

- podatnicy mają obowiązek zapewnić bezzwłoczny dostęp organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej na ich wezwanie. Obowiązek ten dotyczy zarówno podatników, którzy przechowują faktury w formie elektronicznej jak i papierowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jak długo przechowywać faktury?

Wszystkie ewidencje, faktury VAT i inne dokumenty związane z rozliczeniem podatku od towarów i usług należy przechowywać do czasu upłynięcia terminu przedawnienia podatkowego. Co do zasady termin ten wynosi 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku wynikającego ze zobowiązania podatkowego.


Autopromocja

Warto jednak zaznaczyć, iż niekiedy podatnik będzie obowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów, ewidencji oraz faktur przez dłuższy okres. Przyczyną takiego obowiązku jest zaistnienie przesłanek, które powodują zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej, czyli np. ulega zawieszania w przypadku: wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem zobowiązania podatkowego. Natomiast ulega przerwaniu np. w przypadku zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony.

Warto także wskazać różnice pomiędzy zawieszeniem a przerwaniem biegu terminu przedawnienia. Przerwanie powoduje, że po ustaniu jego przyczyn termin przedawnienia biegnie na nowo. Zawieszenie powoduje jedynie dalsze biegnięcie terminu przedawnienia po jego ustaniu, termin nie biegnie na nowo.

Co grozi za naruszenie obowiązków związanych z prowadzeniem ewidencji, przechowywaniem faktur i dokumentów?

Sankcję za naruszenie tego obowiązku przewiduje art. 60 Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z nim karą za nie prowadzenie ksiąg, których obowiązek ciąży na podatniku jest kara grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Warto również dodać, iż zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.

Autopromocja

Kolejnym czynem przestępnym uregulowanym przez Kodeks karny skarbowy w art. 62 jest niewystawianie lub wystawienie w sposób wadliwy faktury lub rachunku. Sankcją za taki czyn jest kara grzywny w wysokości do 180 stawek dziennych.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA