REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze

Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze
Jak udokumentować zmianę nabywcy towaru na fakturze

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaliśmy towar klientowi, który podał nam błędne dane nabywcy, niezbędne do wystawienia faktury VAT. Okazało się bowiem, że klient ten kupował u nas osobno akcesoria informatyczne dla kilku swoich usługodawców (w ich imieniu) i pomyłkowo zamienił zlecenia oraz dane dwóch z nich. Obecnie firmy zwróciły się do nas z prośbą o poprawienie zaistniałej pomyłki. Czy w takiej sytuacji musimy wystawiać fakturę korygującą, czy możliwa jest korekta błędnych danych notą?

Należy wystawić fakturę korygującą, gdyż dochodzi do całkowitej zmiany nabywcy sprzedanego towaru. Notę korygującą wystawia tylko nabywca w sytuacji, gdy do poprawy są drobne błędy w podstawowych danych o nim. Szczegóły poniżej.

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Faktura korygująca albo nota

Jeżeli po wystawieniu faktury stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik wystawia fakturę korygującą (art. 106j ust. 1 ustawy o VAT).

Z kolei art. 106k wskazuje, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie następujących danych:

- miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),

- kwot wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto,

- wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto),

- stawki podatku,

- sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,

- kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku, oraz

- kwoty należności ogółem,

może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.

Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe w siedzibie firmy

Biuletyn VAT

W praktyce przyjmuje się, że notę należy wystawiać tylko w przypadku poprawy drobnych błędów, m.in. w imieniu/nazwisku bądź w nazwie nabywcy towaru lub usługi, w jego adresie czy w numerze NIP. Z kolei zakres elementów, które można poprawić, wystawiając fakturę korygującą, poprzez użyty w przepisie zapis „stwierdzono pomyłkę (...) w jakiejkolwiek innej pozycji faktury”, jest na tyle szeroki, że zawiera w sobie również zmianę nabywcy towaru czy usługi w ogóle. Potwierdził to WSA w Poznaniu w prawomocnym wyroku z 4 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Po 15/13), w którym czytamy, że:

(...) w formie noty korygującej możliwe jest poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze. (...). Zdaniem Sądu przeprowadzenie operacji planowanej przez skarżącą Spółkę [zmiany nabywcy poprzez wystawienie przez nowego nabywcę noty korygującej – przyp. autora] spowoduje w istocie zmianę podatnika, albowiem nie zostanie zachowana tożsamość nabywcy. Powstanie zatem zupełnie inny dokument, albowiem inny podatnik będzie widniał jako nabywca towaru na fakturze pierwotnej, a zupełnie inny w treści noty korygującej, co zaprzecza celowi jakiemu służy ta instytucja. W opinii Sądu trafne jest zatem stanowisko organu interpretacyjnego, że nota korygująca nie może zmierzać do wystawienia faktury na zupełnie innego nabywcę.

Co prawda wyrok ten został wydany na podstawie uprzednio obowiązujących przepisów, jednak tezy te nie tracą na swojej aktualności. Podkreślić należy, że niekiedy w komentarzach podatkowych można spotkać się ze stanowiskiem odmiennym, popartym przez dwa wyroki sądów (wyrok NSA z 24 lipca 2008 r., sygn. akt I FSK 818/07, oraz wyrok WSA w Poznaniu z 11 stycznia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 1017/06 – oba wydane na podstawie przepisów z 2005 r., które jednak w późniejszych latach nie ulegały zmianom), iż notą korygującą można zmienić dane nabywcy towarów całkowicie na inny podmiot. Jest to jednak podejście, które z dużym prawdopodobieństwem może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Również zdaniem autora nie zasługuje ono na aprobatę, gdyż podstawową cechą noty, o której mowa również w przepisie, jest fakt, że wystawia ją nabywca towaru. W razie zmiany i wprowadzenia nowego nabywcy towaru powstaje podstawowe pytanie, który nabywca (nieprawidłowy czy prawidłowy) powinien wystawić notę? W przypadku faktury korygującej wątpliwość ta znika. Co więcej, w przypadku wystawienia faktury korygującej zmieniającej całkowicie dane nabywcy nie jest potrzebne potwierdzenie jej odbioru, zatem w istocie, tak jak w przypadku noty, jest to czynność formalna.

Warto zaznaczyć, że w praktyce występuje jeszcze inne stanowisko organów podatkowych (szerzone przez konsultantów z Krajowej Informacji Podatkowej). Sprzedawca może próbować uzyskać od błędnego nabywcy towaru potwierdzenie, że nie akceptuje on otrzymanej faktury VAT, gdyż dokumentuje czynność, która nigdy nie miała miejsca (tj. nie było nabycia przez niego towarów ani usług od tego sprzedawcy). Wówczas nabywca powinien odesłać egzemplarz faktury, który otrzymał, aby sprzedawca mógł anulować wystawiony dokument. Jednocześnie sprzedawca wystawia nową fakturę VAT, już na prawidłowego nabywcę. Jest to jednak pogląd dość dyskusyjny, gdyż powszechnie uznaje się, iż anulować można faktury niewprowadzone do obrotu, zatem te, które zostały wystawione, ale nie opuściły rąk sprzedawcy (wyjątek stanowią dokumenty wysłane w jednej paczce razem z towarem za tzw. pobraniem, jeśli paczka nigdy nie została przyjęta/odebrana przez nabywcę). Stosowanie tego stanowiska w praktyce wymagałoby uzyskania potwierdzenia w drodze interpretacji indywidualnej. W przeciwnym razie istnieje ryzyko jego zakwestionowania przez organy podatkowe w razie ewentualnej kontroli.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 106j ust. 1, art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 605

Kamila Pawłowska, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA