reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Coraz więcej e-faktur w Polsce i na świecie

Coraz więcej e-faktur w Polsce i na świecie

E-faktura (faktura elektroniczna) to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie. W 2015 roku wystawiono 42 miliardy faktur elektronicznych, a wzrost rok do roku szacowany jest na 10-20%.

Rosnąca popularność nie dziwi, jeśli weźmie się pod uwagę niewątpliwe zalety tego rozwiązania. To nie tylko oszczędność papieru, czy kosztów wysyłki. Firmy co raz częściej widzą korzyści procesowe z wystawiania i otrzymywania ustrukturyzowanych danych. Fakturę elektroniczną można automatycznie zaimportować do systemu finansowo-księgowego lub włączyć w proces wewnętrznego obiegu dokumentów w firmie. To rozwiązanie powoli wypiera systemy OCR (Optical Character Recognition), systemy drogie w implementacji i utrzymaniu a nie dające stuprocentowej gwarancji właściwego rozpoznania danych.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Liderzy rynkowi, w zakresie stosowania faktury elektronicznej to przede wszystkim kraje Ameryki Łacińskiej (Brazylia, Chile, Meksyk), a w Europie kraje skandynawskie. W tych państwach to strona rządowa zobligowała podatników do przejścia na e-rozwiązania. W naszym kraju podobna ustawa dopiero powstaje.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, pionierami w zdobywaniu rynku e-faktur były firmy telekomunikacyjne, które nieustannie pracują nad obniżaniem kosztów oraz banki, które już od wielu lat optymalizując koszty przeszły na wysyłkę elektronicznych wyciągów z kont. Biorąc pod uwagę tylko te dwie branże, mówimy o dziesiątkach milionów dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną zamiast tradycyjnych wersji papierowych.

Kraje latynoamerykańskie oparły swoje systemy e-faktur o pliki typu xml, co ułatwia przetwarzanie i interpretowanie danych (dość pomocne np. przy wyłapywaniu oszustw związanych z wyłudzeniem VAT – UE wskazuje, że wprowadzenie obligatoryjnej e-faktury znacząco zmniejszyłoby ten proceder). Jeden format przyczynił się znacząco do ograniczenia kosztów wysyłania i odbierania e-faktur.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W Europie jest inaczej, tych standardów jest wiele (nawet w obrębie EDI czy xml). Wynika to z faktu, że niemal każdy producent oprogramowania promuje swój hermetyczny standard, a warto wspomnieć że takich producentów jest w Europie ponad 10 000. Dodatkowo na naszym kontynencie cały czas popularne są PDFy, to najprostsza droga do przejścia na efaktury – jednakże nie daje tego komfortu co rozszerzenie xml, tj. nie umożliwia automatycznej interpretacji danych.

Dlatego coraz częściej firmy takie jak BillBird decydują się na model hybrydowy, tj. przesyłanie dokumentów zarówno w formie PDF, który jest obrazem faktury, jak i w formie pliku xml, który zawiera te same dane, tyle że ustrukturyzowane.

W kwietniu 2014 Parlament Europejski i Rada UE przyjęły Dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). Zgodnie z jej wytycznymi rozliczanie zamówień publicznych ma być realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie.

W Polsce rynek faktur elektronicznych ma wciąż ogromny potencjał, dlatego firmy już teraz powinny zacząć przygotowania inicjujące wprowadzenie faktur elektronicznych w swoich przedsiębiorstwach. Tylko nasi Klienci wystawili już niemal siedem milionów e-faktur, co pokazuje kierunek rozwoju.

Przemysław Płudowski, Dyrektor sprzedaży produktów elektronicznych BillBird SA

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama