| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jakie skróty w adresie można stosować na fakturze

Jakie skróty w adresie można stosować na fakturze

Otrzymaliśmy fakturę, w której sprzedawca w adresie, w pozycji gdzie powinna znaleźć się pełna nazwa ulicy (alei, placu) umieścił tylko nazwisko patrona (np. Piłsudskiego), bez wskazania, czy chodzi o ulicę, aleję czy plac (nazwisko nie jest poprzedzone stosownym skrótem odróżniającym). A wszystkie takie adresy znajdują się w naszym mieście. Czy taka faktura jest wystawiona poprawnie?

W opisanej przez Pana sytuacji można zarzucić takiej fakturze, że zawiera formalny błąd, gdyż takie niedokładne oznaczenie budzi wątpliwości co do prawidłowego adresu sprzedawcy.

Nie powinno to jed­nak być przyczyną uznania, że faktura została wystawiona przez fikcyjny podmiot, gdyż pozostałe dane identyfikujące sprzedawcę są poprawne. Błąd ten nie ma żadnego wpływu na prawidłowość rozliczenia podatku VAT wykazanego na tej fakturze.

Dlatego można go poprawić, wystawiając stosowny dokument korygujący. Jeśli prawidłowe dane sprzedawcy - w tym poprawny adres - są znane nabywcy, to może on wystawić notę korygującą. Dane te może też skorygować sam sprzedawca, wystawiając nabywcy fakturę korygującą.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 106e ust. 1 pkt 3, art. 106j ust. 1 pkt 5, art. 106k ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »