Kiedy bilet kolejowy jest fakturą
REKLAMA
REKLAMA
Bilet jako faktura
Tak. Obecnie jednorazowy bilet kolejowy (a także autobusowy, samolotowy, promowy, za przejazd autostradą płatną i inne bilety komunikacyjne) dotyczący przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km jest jednocześnie fakturą, o ile zawiera wymagane dane, tj. numer i datę wystawienia, dane przewoźnika, jego NIP (czyli numer, za pomocą którego jest on identyfikowany na potrzeby podatku), informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, kwotę podatku oraz kwotę należności ogółem.
Wynika to wprost z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur. W praktyce powyższe dane są automatycznie umieszczane na bilecie przy jego wystawianiu, dlatego żądanie wystawienia dodatkowej faktury nie jest uzasadnione, gdyż dysponuje Pan już dokumentem, na podstawie którego może Pan zrealizować prawo do odliczenia VAT (jeśli oczywiście ma Pan takie prawo).
REKLAMA
Zmiana od 2021 roku
Bilety jednorazowe które dokumentują przejazd autostradą płatną lub usługę przewozu osób określonymi środkami transportu (np. koleje, autobusy, promy, samoloty) bez względu na długość odcinka przejazdu (obecnie obowiązuje tu limit 50 km), mają być uznawane za fakturę wg przepisów o VAT. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotował w kwietniu 2021 r. projekt rozporządzenia w tej sprawie, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Więcej na ten temat: Bilet jednorazowy za przejazd jako faktura - znika limit kilometrów
PODSTAWA PRAWNA:
§ 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - Dz.U. z 2013 r. poz. 1485.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat