| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można żądać faktury dokumentującej zakup biletu na przejazd autobusem na odległość 30 km

Czy można żądać faktury dokumentującej zakup biletu na przejazd autobusem na odległość 30 km

Pojechałam autobusem do miasta położonego w odległości 30 km od miejscowości, w której prowadzę firmę. Musiałam pojechać tam do urzędu skarbowego, gdyż w przesłanym wezwaniu zobowiązano mnie do osobistego stawiennictwa. Czy mogę zażądać od PKS wystawienia faktury dokumentującej zakup biletu na ten przejazd?

Tak. Bilety jednorazowe na krótkie dystanse nie są fakturami, o których jest mowa w § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, chociaż - jeśli chodzi o wygląd i zawartość - niczym nie różnią się od biletów wystawianych na przejazdy na dalsze odległości. Jednak tylko bilety jedno­razowe na odległość nie mniejszą niż 50 km, zawierające dane wymagane przepisami ww. rozporządzenia MF, uznawane są za faktury.

W odniesieniu do biletów na krótsze odległości nie ma zatem podstaw do odmowy udokumentowania ich zakupu fakturą. Dlatego może się Pani domagać od PKS (jako przewoźnika, z którego usług Pani skorzystała) wystawienia faktury dokumentującej zakup biletu na ten przejazd.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - Dz.U. z 2013 r. poz. 1485.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »