reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Czy można żądać faktury dokumentującej zakup biletu na przejazd autobusem na odległość 30 km

Czy można żądać faktury dokumentującej zakup biletu na przejazd autobusem na odległość 30 km

Pojechałam autobusem do miasta położonego w odległości 30 km od miejscowości, w której prowadzę firmę. Musiałam pojechać tam do urzędu skarbowego, gdyż w przesłanym wezwaniu zobowiązano mnie do osobistego stawiennictwa. Czy mogę zażądać od PKS wystawienia faktury dokumentującej zakup biletu na ten przejazd?

Tak. Bilety jednorazowe na krótkie dystanse nie są fakturami, o których jest mowa w § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, chociaż - jeśli chodzi o wygląd i zawartość - niczym nie różnią się od biletów wystawianych na przejazdy na dalsze odległości. Jednak tylko bilety jedno­razowe na odległość nie mniejszą niż 50 km, zawierające dane wymagane przepisami ww. rozporządzenia MF, uznawane są za faktury.

W odniesieniu do biletów na krótsze odległości nie ma zatem podstaw do odmowy udokumentowania ich zakupu fakturą. Dlatego może się Pani domagać od PKS (jako przewoźnika, z którego usług Pani skorzystała) wystawienia faktury dokumentującej zakup biletu na ten przejazd.

PODSTAWA PRAWNA:

• § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur - Dz.U. z 2013 r. poz. 1485.

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama