Jak dokumentować pobranie opłat publicznoprawych
REKLAMA
REKLAMA
Dla udokumentowania pobrania opłaty należy wystawić pokwitowanie, notę księgową lub inny dokument księgowy. Ostatnie nowelizacje ustawy o VAT niczego w tym względzie nie zmieniły. Organy władzy publicznej nie są podatnikami podatku VAT w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki w związku z tymi czynnościami.
REKLAMA
Za organ władzy publicznej należy uznać zarówno powiatowego inspektora weterynarii, jak i osoby działające w jego imieniu, które są pracownikami powiatowego inspektoratu weterynarii, a także inne osoby, które na podstawie decyzji wyznaczone zostały do wykonywania zadań z zakresu inspekcji weterynaryjnej.
Pobierając należne opłaty nie występują dla tych czynności, ani jako podatnik, ani nie dokonują sprzedaży. Stąd ani faktura, ani też rachunek nie są dowodami właściwymi dla udokumentowania pobieranych opłat.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat